Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

05. marca 2007

S výstavbou pavilónu primátov začne zoo možno už v leteBratislavská Zoologická záhrada (zoo) by mohla začať s výstavbou nového pavilónu primátov za približne 130 miliónov korún v lete tohto roka. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla riaditeľka zoo ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) - Bratislavská Zoologická záhrada (zoo) by mohla začať s výstavbou nového pavilónu primátov za približne 130 miliónov korún v lete tohto roka. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla riaditeľka zoo Miloslava Šavelová, začiatok výstavby závisí od schválenia mestského rozpočtu a následne od priebehu súťaže na dodávateľa prác. "Rokovania s holandským koordinátorom pre chov goríl v zajatí dopadli dobre, požiadavky boli do projektu zapracované, máme aj stavebné povolenie. Hneď ako bude na marcovom zastupiteľstve schválený rozpočet mesta a zároveň peniaze na investičnú výstavbu v zoo, vypíšeme súťaž na stavebnú firmu. Keď pôjde všetko podľa plánu, v letných mesiacoch by sme mohli začať s výkopovými prácami. Dĺžka výstavby závisí od množstva peňazí schválených na tento a budúci rok, zoo i náš zriaďovateľ má v pláne dokončiť pavilón do dvoch rokov," povedala Šavelová.

Ako ďalej uviedla, v prvom rade sa vybuduje nová trafostanica, pretože súčasná už kapacitne nestačí. Následne sa zbúra bývalá budova riaditeľstva zoo, kde bude stáť práve nový pavilón ľudoopov. Ten bude totiž vybudovaný v srdci zoo, v blízkosti pavilónu šeliem. "Chceme zväčšiť výbehy, odstrániť mreže a podmienky vnútorných priestorov chceme priblížiť pôvodným biotopom primátov. V novom pavilóne už nebudú mať iba spálne, ale aj otvorené výbehy v lete a presklené a vykurované vonkajšie výbehy v zime," povedala Šavelová. Chýbať nebude ani hospodárska časť s prípravovňou krmív, kuchyňou a priemyselnou televíziou. Počas výstavby nového pavilónu bude zoo zároveň pracovať na projektovej dokumentácii pre africký komplex. Ten bude končiť už existujúcim výbehom pre nosorožce.

V bratislavskej zoo žije v súčasnosti okolo 700 zvierat: 25 druhov kopytníkov, tri druhy poloopíc, sedem druhov opíc, dva druhy vačkovcov, 14 druhov terárijných zvierat, 28 druhov vtákov, šesť druhov hlodavcov, dva druhy slabozubcov a 17 druhov šeliem. Až 18 druhov zvierat je zapojených do európskeho chovného programu a 13 druhov je zapojených do európskych plemenných kníh. Zoo počas celého roka ponúka návštevníkom možnosť stať sa adoptívnymi rodičmi niektorého zvieraťa.

Počas zimnej sezóny, ktorá potrvá do konca marca, je zoo otvorená denne od 10:00 do 15:00, vstupné je znížené približne o 40 percent.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väzeň schovával vojenský granát v konečníku
<< predchádzajúci článok
Ford by mohol tento týždeň predať Aston Martin