08. mája 2006

San Antonio i Detroit v zámorí nezaváhali

V nedeľňajších prvých stretnutiach druhého kola play off zámorskej basketbalovej NBA triumfovali favorizované domáce celky. V semifinále Západnej konferencie zdolali obhajcovia trofeje zo San Antonia ...

NEW YORK 8. mája (WN/SITA) - V nedeľňajších prvých stretnutiach druhého kola play off zámorskej basketbalovej NBA triumfovali favorizované domáce celky. V semifinále Západnej konferencie zdolali obhajcovia trofeje zo San Antonia odvekého rivala Dallas 87:85. Na Východe si najlepší tím základnej časti súťaže Detroit bez väčších problémov poradil s Clevelandom 113:86.

NBA - play off
Východná konferencia - semifinále:
DETROIT (1) - CLEVELAND (4) 113:86 - stav série 1:0
V prvom semifinálovom zápase konferencie jeden z najväčších favoritov na celkový úspech nezaváhal doma s Clevelandom a vyhral výrazným rozdielom, ktorý si vypracovával postupne v priebehu zápasu. Náskok rástol najmä vďaka presnej streľbe spoza trojkového oblúka, Pistons trafili 15 trojek, čo je nový klubový rekord v play off. "Ak budú pokračovať v takejto streľbe, zametú v play off s každým a vyhrajú titul," predpovedal budúcnosť svojho súpera LeBron James, ktorý bol s 22 bodmi najlepším strelcom svojho tímu. Všetky nastrieľal ešte v prvom polčase, pričom dostať sa do sľubných streleckých pozícií cez zónovú obranu predvádzanú domácim tímom nebolo ľahké. V tretej štvrtine sa proti obrannej stene Detroitu nedokázal presadiť ani raz a vo štvrtej ho už radšej tréner Mike Brown šetril. Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod vysokú prehru Clevelandu, by mohlo byť málo oddychu po vyradení Washingtonu v 6. zápase série, po ktorom cestovali z hlavného mesta USA domov a zase do Detroitu v priebehu 40 hodín.
Body: Prince 24, R. Hamilton 20, Billups 14 + 10 asistencií, R. Wallace 10, B. Wallace 2 + 11 doskokov (McDyess a L. Hunter po 12, M. Evans 7, Delk 5, Cato 4, Delfino 3, D. Davis 0) - L. James 22, Ilgauskas 14, Hughes 8, Snow 6, Gooden 4 (Varejao 11, D. Marshall 8, Newble 7, R. Murray a Damon Jones po 3, Henderson a Pavlovič 0), štvrtiny: 26:16, 43:32, 25:15, 19:23, 22 076 divákov

Západná konferencia - semifinále:
SAN ANTONIO (1) - DALLAS (4) 87:85 - stav série 1:0
Odvekí rivali Spurs a Mavericks otvorili tohtoročné boje v semifinále konferencií zámorskej NBA. Oddýchnutí hostia nastúpili proti domácim, ktorí ukončili sériu so Sacramentom iba 36 hodín pred začiatkom stretnutia. Presná ruka Tima Duncana a skvelá obrana Bruca Bowena na hviezdu Dallasu Dirka Nowitzkého však napriek krátkemu oddychu zabezpečili prvé víťazstvo obhajcom titulu zo San Antonia. "Tim bol dnes perfektný. Ak hrá tak ako dnes, uľahčuje situáciu nám všetkým," pochválil Duncana rozohrávač Tony Parker. Jeden z najlepších obrancov ligy Bowen si napravil svoju reputáciu za nie veľmi úspešné bránenie Bonziho Wellsa v prvom kole a navyše strelil aj víťaznú trojku 2:15 pred koncom súboja. "Nikto nechce, aby sa o ňom rozprávalo negatívne. Každý by bol z toho sklamaný a utrpí tým aj sebadôvera," povedal Bowen. Najlepším strelcom hostí bol s 24 bodmi prekvapujúco náhradník Jerry Stackhouse. "Možno ak by som mal ešte trochu viac šťastia, mohlo skončiť stretnutie opačne. Prišli sme sem s dobrým prístupom i nasadením, ale nakoniec sme Spurs dovolili diktovať tempo," konštatoval smutný Stackhouse.
Body: Duncan 31 + 13 doskokov, T. Parker 19, Ginobili 15, B. Bowen 6, Horry 5 (Finley 7, Barry a Van Exel po 2, Nesterovič a Mohammed 0) - Nowitzki 20 + 14 doskokov, Josh Howard 17, Terry 14, Griffin 3, Diop 2 (Stackhouse 24, Harris 3, Dampier 2 + 10 doskokov, M. Daniels a Mbenga 0), štvrtiny: 26:29, 20:23, 25:20, 16:13, 18 792 divákov

FOTO : SITA/AP

V skeete triumf Taliana Falca, Slovák Zemko 44.