24hod.sk    Šport    Tenis

15. novembra 2005

Šanghaj bez Nadala, ale i Agassiho

Víťaz Roland Garros Rafael Nadal sa na poslednú chvíľu odhlásil z Turnaja majstrov. Druhý nasadený hráč, ktorý mal včera v Šanghaji nastúpiť

v Zlatej skupine proti Argentínčanovi Gastonovi Gaudiovi, sa údajne ospravedlnil pre zranenie. Rodáka z Mal-lorky vyradila únavová zlomenina chodidla. Španielsky tenista tak príde o možnosť nasadiť si korunu po famóznej sezóne, v ktorej vyhral 11 turnajov a bezmála 4 milióny dolárov na prize-money, zaznamenal zápasovú bilanciu 79:10. Na Turnaj majstrov sa kvalifikoval ako najmladší hráč od roku 1993. Nadala nahradil v Šanghaji Argentínčan Mariano Puerta. Z turnaja odstúpil aj tridsaťpäťročný Andre Agassi. Rodák z Las Vegas po prehratom zápase 4:6, 2:6 proti Rusovi Davydenkovi oznámil, že pre zranenie členka nebude pokračovať.

Po Nadalovi odstúpil aj Agassi

Šanghajský Turnaj majstrov, dotovaný 4,45 miliónmi dolárov, je poriadne zdecimovaný. Ešte pred podujatím bolo jasné, že chýbať bude Američan Andy Roddick, Austrálčan Lleyton Hewitt i Rus Marat Safin a na poslednú chvíľu odvolala svoju účasť pre zranenie kolena svetová dvojka Španiel Rafael Nadal, ktorý sa chystal na veľký debut a po ňom odstúpil aj veterán Andre Agassi. Nedávny finalista US Open síce pri svojom trinástom štarte medzi najlepšími na prvý zápas nastúpil, no ku koncu zápasu, ktorý trval 74 minút, už bolo evidentné, že jeho pohyb je obmedzený. Po prehre 4:6, 2:6 proti Rusovi Nikolajovi Davydenkovi, ktorý proti Agassimu dovtedy nezískal ani set, Američan oznámil, že nemôže pokračovať. „Pred mesiacom som si pri racquetballe zranil členok a, bohužiaľ, sa to zhoršilo. Je riskantné s tým hrať, ohrozil by som tým svoju budúcnosť,“ oznámil 35-ročný rodák z Las Vegas na pozápasovej tlačovej besede. Davydenko, ktorý prehral oba predchádzajúce súboje, bol vo výmenách od základnej čiary istejší, razantnejší a mal účinnejšie returny. Dvadsaťštyriročný rodák z ukrajinského Severodonecka štartuje na koncoročnom vrchole sezóny po prvý raz v kariére.
Nadala nahradil na turnaji Argentínčan Mariano Puerta. Ten ťahal v zápase proti krajanovi Gastonovi Gaudiovi za kratší koniec, za 76 minút mu podľahol 3:6, 5:7.

Turnaj majstrov v Šanghaji

Dvojhra - Zlatá skupina: Davydenko
(5-Rus.) - Agassi (3-USA) 6:4, 6:2, Gaudio (7-Arg.) - Puerta (9-Arg.) 6:3, 7:5.
Štvorhra: Black, Ullyett (3-Zim.) - Llodra, Santoro (6-Fr.) 3:6, 6:3, 6:4, Huss, Moodie (8-Austr./JAR) - Björkman, Mirnyi
(2- Švéd./Bielorus.) 6:2, 6:4.