Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. januára 2018

SaS navrhne, aby sa náklady na exekúcie preniesli na veriteľov



Na snímke poslanec Alojz Baránik (SaS)



Zdieľať
Na snímke poslanec Alojz Baránik (SaS) Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 17. januára (TASR) – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) príde s vlastným riešením situácie ohľadom zadlžovania obyvateľstva a následných exekúcií. Bude sa snažiť presadiť, aby sa budúce náklady na exekučné konanie zákonom prenášali z dlžníkov na veriteľov. SaS to oznámila v stredu prostredníctvom tlačovej správy.


Podľa poslanca Národnej rady SR a tímlídra SaS pre spravodlivosť Alojza Baránika rozsah nesplácaných dlhov po lehote splatnosti zo strany občanov a vysoký počet exekúcií vypovedajú o tom, že problém nie je len na strane dlžníkov, ale aj veriteľov, ktorí nedostatočne zohľadňujú solventnosť svojich klientov. „Sme presvedčení, že práve prenesením budúcich nákladov na exekučné konanie z dlžníkov na veriteľov sa eliminuje hazard na strane veriteľov a budú oveľa lepšie zvažovať, komu peniaze požičajú,“ vyhlásila SaS.

Strana deklarovala, že nepodporí taký typ takzvanej exekučnej amnestie, ktorý by v spoločnosti posilnil morálny hazard. Žiadny občan na Slovensku nemôže byť podľa nej na základe rozhodnutia vlády vyviazaný zo svojich finančných záväzkov spôsobom, ktorý ho navedie k opakovanému nezodpovednému správaniu a podporí ďalšie zadlžovanie. Občania a ani rôzne súkromné firmy tiež nemôžu dostať od vlády signál, že bezbrehé zadlžovanie a nesplácanie záväzkov sa oplatí, lebo nakoniec problémy vyrieši štát na účet všetkých daňových poplatníkov.

„Ak vláda príde s takýmto nešťastným riešením, sme pripravení obrátiť sa aj na Ústavný súd,“ uviedol Baránik s tým, že populisticky poňatá exekučná amnestia môže byť v kolízii s princípmi trhovej ekonomiky a princípmi právneho štátu. V SaS sú presvedčení, že väčší potenciál na riešenie dlhov má inštitút osobného bankrotu.

„Vláda by mala robiť podstatne viac na jeho popularizáciu medzi občanmi, posilniť kapacity v poradenstve a znížiť jeho administratívnu náročnosť,“ poznamenala podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Téma exekučnej amnestie sa podľa Ďuriš Nichlosonovej v mnohom dotýka práve sociálne vylúčených spoločenstiev, keď ľudia pre exekúcie pracujú len načierno. „Sfunkčnenie inštitútu osobného bankrotu by mohlo situáciu vyriešiť,“ domnieva sa.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) v pondelok (15.1.) predstavila v koalícii návrh mimoriadnych opatrení, ktoré by mali pomôcť vyriešiť stav, keď na súdoch leží 3,7 milióna exekučných konaní. Okrem sociálneho rozmeru sa majú riešiť aj náklady štátnych inštitúcií spojené s vymáhaním ťažko vymožiteľných pohľadávok. Ministerke ide aj o odľahčenie preťažených súdov, ktoré by bolo treba inak personálne posilniť. Odmietla, že by mohol stačiť inštitút osobných bankrotov. Ten by podľa nej totiž situáciu vyriešil až v časovom horizonte zhruba desatich rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SaS navrhne, aby budúce náklady na exekúcie znášali veritelia
<< predchádzajúci článok
IQOS predstavuje novinku – limitovanú edíciu IQOS RUBY