Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

26. septembra 2007

Slovenky sa najčastejšie chránia hormonálnou antikoncepciouNajžiadanejšou spomedzi antikoncepcií je medzi Slovenkami hormonálna antikoncepcia (HA). Užíva ju takmer 200 000 z celkového počtu žien vo fertilnom veku, teda od 15 do 49 rokov. Za posledných ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Najžiadanejšou spomedzi antikoncepcií je medzi Slovenkami hormonálna antikoncepcia (HA). Užíva ju takmer 200 000 z celkového počtu žien vo fertilnom veku, teda od 15 do 49 rokov. Za posledných desať rokov je to teda takmer 100 percentný nárast. V roku 1997 bolo totiž užívateliek asi 94 000, v roku 2002 ich už bolo 195 000 a odvtedy nastala mierna stagnácia. Agentúru SITA o tom informoval gynekológ Jozef Španka. Ako spresnil, tento typ antikoncepcie preferuje spomedzi 1 450 000 fertilných asi 17 percent žien, čo je v porovnaní s Českom o 23 percent menej. "Súvisí to pravdepodobne s liberálnosťou českej spoločnosti," povedal Španka. "V Nemecku, Francúzsku a vo Veľkej Británii užíva HA asi 30 percent žien, alebo o niečo menej a celoeurópsky priemer je asi 25 percent. O čosi menej ako Slovenky užívajú HA ženy v Taliansku a Poľsku, čo zasa súvisí s religiozitou týchto národov," dodal.

Užívanie HA so sebou prináša viacero benefitov Napríklad nekontraceptívne účinky. Moderné antikoncepčné tabletky zlepšujú menštruačný cyklus, potláčajú bolesti spojené s týmto obdobím, ale aj znižujú riziko rakoviny výstelky maternice a vaječníkov. Majú teda i istý onkopreventívny rozmer. "Hormonálnu antikoncepciu dnes užívajú aj ženy, ktorým nejde o ochranu pred počatím," spresnil Španka. Ako dodal "užívanie HA sa navyše prejavuje aj v znížení potratovosti. Hoci u nás je užívanie HA nižšie ako v ČR, počet interrupcií na 1 000 žien vo fertilnom veku je porovnateľný. Vieme zo štatistík, že každé druhé tehotenstvo je neželané a polovica z týchto sa prerušuje zákrokom," povedal Španka.

Zdravotníctvo sa podľa neho borí s mnohými problémami a z medicínskeho hľadiska najmä s nárastom onkogynekologických pacientok. "Gynekológov oveľa viac trápi nárast onkologických ochorení, ako sú karcinóm prsníka či rakovina krčka maternice, interrupcie nie sú témou dňa. Zlým znamením je, že tieto ochorenia sa u žien objavujú stále v mladšom veku. Bežné je, že karcinóm prsníka sa objavuje u žien medzi 20 a 30 rokom," uviedol Španka. V prípade rakoviny krčka maternice (RKM) aspoň existuje vakcína, ktorá ochráni ženu pred zhubným pôsobením ľudského papilomavírusu (HPV). Podľa Španku sa ale o vakcíne proti RKM hovoriť ako o univerzálnom prostriedku proti ochoreniu tiež nedá. "Určite je to pre celú gynekológiu obrovský prínos, ide len o to, aby bola vhodne ordinovaná, aby ju dostali ženy, u ktorých je vysoký predpoklad, že budú imunizované," dodal. V 85 percentách, kedy ochorenie vyvoláva HPV je podľa Španku opodstatnená, no RKM môžu u disponovaných žien so slabšou imunitou vyvolať aj rôzne negatívne vplyvy prostredia, promiskuita, časté zápalové ochorenia krčka maternice a svoju úlohu zohráva aj genetika. "Očkovanie je najvhodnejšie ešte u panien, ktoré ešte HPV infekciu neprekonali, alebo ju nemajú, teda predpokladá sa, že nemali pohlavný styk, ale ani neprišli s týmto vírusom do kontaktu," dodal Španka.

Alternatívnou ochranou pred počatím je aplikácia prezervatívu. Kondómom predchádzalo používanie rôznych bariérových antikoncepcií, ako sú koža z rýb, či plátno. Podľa jednej teórie ich v 18. storočí pomenovali podľa Dr. Condoma, ktorý anglickému kráľovi Charlesovi II. dodával zvieracie tkanivové puzdrá. Moderný výskum v 20. storočí neskôr priniesol na trh prvú antikoncepčnú tabletku. Na trh sa dostala v roku 1960 v USA, no média jej ani zďaleka nevenovali takú pozornosť ako ostatným témam. "V tej dobe boli Američania traumatizovaní vojnou vo Vietname, istú rolu zohrali vesmírne preteky a napríklad v ten istý deň, ako uviedli tabletku na trh, vypustili do vesmíru prvého živého tvora - šimpanza ," prezradil Španka. V Európe sa prvá tabletka dostala do predaja 1. júna 1961, kedy už bolo niekoľko hormonálnych preparátov na trhu, ale toto bola prvá hormonálna antikoncepcia. V tom čase sa spoločnosť pozerala na antikoncepciu inak ako dnes. Tabletky sa aj roky po tom predávali iba na predpis a iba vydatým ženám. Samozrejme, ich kvalita, najmä čo sa týka bezpečnosti, nebola taká, ako dnes. I pri bezpečnosti súčasných tabletiek, pre užívanie HA ženy musia spĺňať všetky medicínske kritéria, čím sa minimalizuje riziko závažných komplikácií, najmä tromboembólie. Jednou z hlavných zásad pri užívaní je nefajčiť.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri nakrúcaní nového Batmana zahynul technik
<< predchádzajúci článok
O Jamieho Foxxa sa postarali ako o kráľa