Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2011

Slovensko ako posledná krajina schválilo zmeny v eurovalePoslanci slovenského parlamentu dnes podporili dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji, ktorým sa navyšuje kapacita eurovalu ako aj rozširujú jeho kompetencieZdieľať
Poslanec Igor Matovič obvinil za pád vlády Mikuláša Dzurindu.Slovensko sa napokon po opätovnom hlasovaní pridalo k skupine šestnástich krajín eurozóny, ktoré schválili zmeny v eurovale.


Poslanci slovenského parlamentu vo štvrtok podporili dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF), ktorým sa navyšuje kapacita eurovalu, ako aj rozširujú jeho kompetencie.

Za zmeny v pôvodnom eurovale hlasovalo 114 poslancov, proti bolo 30 zákonodarcov a hlasovania sa zdržali traja poslanci.

Euroval v hlasovaní podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SDKÚ-DS a KDH, v klube strany Most-Híd boli za všetci okrem Ondreja Dostála, Petra Osuského a Petra Zajaca. Proti hlasovali kluby SNS a SaS, z klubu liberálov sa zdržal Martin Fecko.

Štvrtkové schválenie zmien v eurovale označil predseda strany SaS Richard Sulík za čierny deň pre slovenských aj európskych daňovníkov. "Veľmi ma to mrzí, že naši koaliční partneri, bývalí, aj opozícia dnes v snahe vyhovieť Bruselu hodili všetko cez palubu, predvolebné sľuby, dohody, vládu, nemali problém vydierať,“ povedal po hlasovaní Sulík.

Vláda Ivety Radičovej, ktorej poslanci Národnej rady SR v utorok pre euroval nevyslovili dôveru, schválila opätovne dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji v stredu. Prezidentská zmluva následne putovala do parlamentu.
Poslanec Igor Matovič obvinil za pád vlády Mikuláša Dzurindu.Foto: SITA/AP


Vynovený euroval, ako to predpokladá dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji, má pomáhať nielen štátom ale aj bankám.

Okrem toho, má väčšiu kapacitu, aby sa zabezpečilo, že rating jeho záväzkov zostane na najvyššej úrovni.

Samotný EFSF vznikol ešte 9. mája minulého roku, ako štátmi eurozóny účelovo založený subjekt na boj proti dlhovej kríze. Pôvodný objem záruk v EFSF dosahoval 440 mld. eur, pričom podiel Slovenska zodpovedal sume záruk 4,372 mld. eur.

Lídri eurozóny sa však neskôr rozhodli garancie navýšiť na bezmála 780 mld. eur, čo by malo zabezpečiť pôvodne zamýšľanú efektívnu úverovú kapacitu nástroja na úrovni 440 mld. eur. Dodatok už počíta aj s účasťou Estónska a podiel záruk Slovenska na navýšenom eurovale stúpa na 7,7 mld. eur.

(SITA)

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Premiérka Iveta Radičová zrušila cestu do Prahy (13. 10. 2011)
 Kompetencie Richarda Sulíka pravdepodobne preberie Hrušovský (13. 10. 2011)
 Krajcer: Nie je potrebné odchádzať z odchádzajúcej vlády (13. 10. 2011)
 O eurovale sa bude hlasovať ešte vo štvrtok (13. 10. 2011)
 Euroval by sa mal zmeniť na banku (13. 10. 2011)
 Koaličné strany si delia ministerstvá SaS (13. 10. 2011)
 Prezident sa vracia späť do vlasti (12. 10. 2011)
 Rakúsko očakáva, že EFSF prejde aj so súhlasom Slovenska (12. 10. 2011)
 Richard Sulík poškodil dobré meno Slovenska, tvrdí Balázs (12. 10. 2011)nasledujúci článok >>
SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd si delia ministerstvá SaS
<< predchádzajúci článok
Značka ŠKODA v septembri úspešne rástla

Slovensko ako posledná krajina schválilo zmeny v eurovale - diskusné fórum čitateľov

Svine neskutocne13.10. 17:54:21