Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. septembra 2012

Spreneveru starostky z Rimavskej Seči opäť preveriaRIMAVSKÁ SOBOTA 6. septembra (WEBNOVINY) – Prípad starostky Rimavskej Seči Márty Stubendek, obžalovanej zo sprenevery, sa vracia na okresný súd. Ako SITA informovala krajská hovorkyňa Nina Spurná, Krajský súd v Banskej ...Zdieľať
stubendek RIMAVSKÁ SOBOTA 6. septembra (WEBNOVINY) – Prípad starostky Rimavskej Seči Márty Stubendek, obžalovanej zo sprenevery, sa vracia na okresný súd.


Ako SITA informovala krajská hovorkyňa Nina Spurná, Krajský súd v Banskej Bystrici vo štvrtok na verejnom zasadnutí zrušil rozhodnutie Okresného súdu v Rimavskej Sobote z dôvodu zistenia procesného pochybenia pri právnom konaní, ktoré sám odstrániť nemohol.

"Preto celú vec vrátil okresnému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie," informovala Spurná.

Mártu Stubendek uznal Okresný súd v Rimavskej Sobote koncom marca vinnou z prečinu sprenevery a uložil jej podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 12 mesiacov. Zároveň jej uložil zákaz činnosti vykonávať funkciu starostu obce na tri roky a zaplatiť náhradu škody vo výške 3138,85 eura. Obžalovaná sa voči rozsudku odvolala. Júlové pojednávanie na krajskom súde odročili z dôvodu dovolenky obhajcu.

Starostka Rimavskej Seči vo štvrtok pre agentúru SITA potvrdila, že s rozhodnutím krajského súdu je spokojná. Ako uviedla, je rada, že zvíťazila spravodlivosť.


História problému

Prokurátor Márte Stubendek kladie za vinu, že ako starostka bez predchádzajúceho rozhodnutia obecného zastupiteľstva a v rozpore so zásadami nakladania s finančnými prostriedkami obce dala pokyn, aby z obecnej kasy boli uhradené faktúry pre právnika.

Ten mal starostku aj niekoľkých poslancov zastupovať v konaní pred Ústavným súdom SR, ktorý rozhodoval o platnosti komunálnych volieb konaných v roku 2006. Voľby boli vtedy vyhlásené za neplatné.

Starostka mala svojim konaním spôsobiť obci škodu vo výške viac ako 3100 eur. Ako Márta Stubendek na pojednávaní uviedla, necíti sa byť vinnou, pred ústavným súdom podľa jej slov vystupovala ako starostka, nie ako kandidátka. Podľa prokuratúry však na ústavnom súde nebola nutná obhajoba.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výnosy zo španielskych dlhopisov klesli
<< predchádzajúci článok
Čistý zisk gigantu Gazprom klesol o vyše pätinu

Spreneveru starostky z Rimavskej Seči opäť preveria - diskusné fórum čitateľov