Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. marca 2013

Štrasburg riešil sťažnosť maďarského profesora na Slovensko



V petičnom výbore Európskeho parlamentu (EP) sa rozišli v názore na to, ako ďalej postupovať vo veci petície maďarského profesora práva Imreho Juhásza, ktorý sa sťažuje na Slovensko pre Benešove ...



Zdieľať
madarsko BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - V petičnom výbore Európskeho parlamentu (EP) sa rozišli v názore na to, ako ďalej postupovať vo veci petície maďarského profesora práva Imreho Juhásza, ktorý sa sťažuje na Slovensko pre Benešove dekréty.


Kým nemecký poslanec za CDU a koordinátor Európskej ľudovej strany (EPP) Peter Jahr na stredajšom rokovaní koordinátorov (oprávnených zástupcov poslaneckých klubov) požiadal o pokračovanie šetrenia a o usporiadanie verejnej rozpravy k obžalobe Slovenska, slovenský europoslanec z SNS a podpredseda poslaneckej frakcie EFD group Jaroslav Paška požiadal o okamžité uzavretie petície.

Rovnaký názor ako slovenský europoslanec vyslovili aj koordinátor socialistov z S&D Victor Bostinaru, koordinátor ECR Giles Chichester a podpredseda petičného výboru z EPP Carlos José Iturgais Angulo. Ten upozornil na skutočnosť, že za požiadavkou koordinátora EPP Petra Jahra o usporiadanie verejnej rozpravy k obžalobe Slovenska nestojí celé EPP.

"Z postojov prezentovaných na porade koordinátorov petičného výboru jasne vyplynulo, že agendu Orbánovho Fideszu, ktorý sa cez sťažnosť Imreho Juhásza na Slovenskú republiku pokúša najskôr otvoriť problematiku Benešových dekrétov a neskôr pravdepodobne aj povojnového usporiadania Európy, z pozadia aktívne podporuje Merkelovej CDU," myslí si Paška.

Ako dodal, napriek tomu, že väčšina koordinátorov požadovala okamžité uzavretie práce s petíciou, predsedníčka výboru Erminia Mazzoni rozhodla o „kompromisnom ukončení procedúry“ na takzvanom „uzavretom“ rokovaní Petičného výboru EP.

Maďari sa v petícii domáhajú vyšetrovania Slovenskej republiky pre údajné flagrantné porušenie článkov 2 a 6 Zmluvy o Európskej únii, Európskeho dohovoru o ľudských právach a Charty základných práv Európskej únie tým, že slovenský parlament v roku 2007 prijal uznesenie o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Masívna výstavba ohrozí dunajské nábrežie, tvrdia aktivisti
<< predchádzajúci článok
Slováci si ešte musia počkať na typické jarné počasie