Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. októbra 2006

Striedme pitie alkoholu znižuje riziko infarktuMierna konzumácia alkoholu nie je vôbec v rozpore so zdravým spôsobom života. Naopak, jeden až dva drinky denne znižujú riziko srdcového infarktu. V štúdii Lekárskeho inštitútu v Bostone sa ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Mierna konzumácia alkoholu nie je vôbec v rozpore so zdravým spôsobom života. Naopak, jeden až dva drinky denne znižujú riziko srdcového infarktu. V štúdii Lekárskeho inštitútu v Bostone sa uvádza, že ,,výsledky výskumu ukazujú, že striedme pitie alkoholu má byť skôr doplnkom zdravého spôsobu života, ktorý zahŕňa fyzickú aktivitu, udržiavanie stabilnej telesnej hmotnosti a nefajčenie. Nemá však nahrádzať tieto zložky." Správa nadväzuje na predchádzajúce štúdie, ktoré sa vyslovovali v prospech mierneho pitia ako faktoru, ktorý pomáha znižovať riziko infarktu, v porovnaní s tými, ktorí alkohol nepijú vôbec. Preukázateľný efekt súvisí so zvyšovaním hladiny takzvaného dobrého cholesterolu v cievnom systéme. Lekári však vo všeobecnosti neodporúčajú pitie alkoholu, pretože môže viesť k vzniku závislosti.

Štúdia zhodnotila zdravotný stav takmer 9 000 mužov v priebehu niekoľkých rokov. Výskumnú vzorku tvorili muži - nefajčiari, bez nadváhy, s fyzickou aktivitou minimálne 30 minút denne a s jedálnym lístkom, ktorý pozostáva z ovocia, zeleniny, rýb a iných zdraviu prospešných produktov. Výsledky výskumu ukazujú, že riziko infarktu u mužov, ktorí žijú zdravým spôsobom života a navyše pijú dva drinky denne, je oveľa nižšie ako u abstinujúcich mužov s rovnakým zdravým životným štýlom.

SITA,Reuters,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rada nezvolila šéfa STV, vyhlásila novú voľbu
<< predchádzajúci článok
Kate Moss čaká s Peteom Dohertym dieťa