Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. apríla 2016

Svet okolo sníma Jozef Pajerský dreveným fotoaparátom bez objektívu



Na snímke drevený fotoaparát Jozefa Pajerského. Nová Baňa, 9. apríla 2016



Zdieľať
Na snímke drevený fotoaparát Jozefa Pajerského. Nová Baňa, 9. apríla 2016 Foto: TASR - Jana Vodnáková
 
Nová Baňa 9. apríla (TASR) - O tom, že fotografie nemusia byť urobené len najmodernejšou technikou, presviedča výstava Dierková komora v Pohronskom múzeu v Novej Bani. Aktuálny výstavný projekt dáva priestor siedmim fotografom z celého Slovenska, ktorí zachytávajú svet okolo nás prostredníctvom techniky camera obscura, teda dierkovej komory.


"Výstava ponúka prierez tvorby siedmich autorov, ktorí vystavujú svoje fotografie na stránke DierkovaKomora.sk. Každý z nich má osobitý prístup k tvorbe pomocou dierkovej komory," hovorí jeden z vystavovateľov Jozef Pajerský. Vystavené fotografie vznikli pomocou dierkových komôr, teda pomocou camery obscury. "Je to fotoaparát, ktorý nemá objektív a namiesto neho sa fotografuje cez maličkú dierku, cez ktorú dopadá svetlo na svetlocitlivý materiál nachádzajúci sa na druhej strane fotoaparátu," priblížil techniku Pajerský.

Takáto dierková komora sa dá podľa jeho slov vyrobiť z hocičoho. "Dôležité je, aby sme zamedzili vniku nežiaduceho svetla do vnútra tejto kamery. Svetlo musí vnikať jedine cez dierku, ktorú máme namiesto objektívu. Ja konkrétne používam fotoaparát z dreva, ktorý som si sám vyrobil na stredoformátový film 6x6. Niekedy fotografujem aj na fotografický papier," dodal.

Takáto technika, ktorá bola známa už pred naším letopočtom, má svojich nadšencov aj v súčasnosti, keď o technické výdobytky nie je núdza. "Myslím si, že je takým protipólom voči rýchlej mobilnej fotografii, ktorá má ale tiež svoje miesto na scéne fotografie," poznamenal Pajerský.

Fotografovanie prostredníctvom dierkovej komory si podľa jeho názoru vyžaduje aj určitú technickú zručnosť. Mnoho takýchto nadšencov si totiž fotoaparáty vyrába z dreva či obyčajných škatuliek z každodenných predmetov. "To, že si autori vytvárajú fotoaparáty sami, veľmi ovplyvňuje aj výslednú fotografiu. Pretože tak, ako si ten fotoaparát každý vyrobí, tak pôsobí aj výsledná fotografia," povedal Pajerský. Tieto fotografie sú tak ako aj samotné fotoaparáty jedinečné a nenapodobiteľné. "Okrem toho autorského prístupu vo forme obsahu fotografie je jedinečnosť aj vo forme," dodal.

Andrea Ehrenreich, Juraj Klas, Michal Kurota, Jakub Ľudma, Peter Minárik, Ondrej Rychnavský a Jozef Pajerský, ktorých fotografie výstava prezentuje, publikujú svoju tvorbu aj na portáli DierkovaKomora.sk. Pod jeho hlavičkou sa konalo viacero workshopov, kde si účastníci mohli zostrojiť vlastnú dierkovú komoru a následne si fotografie vyvolať v tmavej komore. Dlhodobým cieľom Pajerského, ktorý je zakladateľom portálu, je zvyšovanie povedomia o tejto fotografickej technike v spoločnosti a hľadanie nových prístupov k využitiu dierkovej komory v súčasnej fotografii.

Výstavu si verejnosť môže v priestoroch Pohronského múzea prezrieť do 19. júna.

 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dnes večer vyhlásia v Prahe nových držiteľov hudobných cien Anděl 2015
<< predchádzajúci článok
Do Rokenrolovej siene slávy vstúpili Deep Purple i raperi z N.W.A