Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. júna 2015

Tretina 15-ročných detí pije alkohol viac ako desaťkrát mesačne



Na Slovensku sa s alkoholom stretávajú už 11-ročné deti, čo je najnižší vek spomedzi všetkých európskych krajín. Osobnú skúsenosť s ním má 56 percent ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 25. júna (TASR) - Na Slovensku sa s alkoholom stretávajú už 11-ročné deti, čo je najnižší vek spomedzi všetkých európskych krajín. Osobnú skúsenosť s ním má 56 percent piatakov. Aj táto alarmujúca štatistika podnietila vznik edukačného programu Hovorme o alkohole, ktorý dnes v Bratislave prezentovalo Fórum Pi s rozumom (PSR). Projekt je primárne určený pre žiakov siedmych ročníkov ZŠ. Podľa predsedu predstavenstva PSR Erika Čížka, je práve obdobie siedmeho ročníka jedným z najrizikovejších. "Deti sa stretávajú s alkoholom osobne, no výhodou je, že sa s nimi ešte dá pracovať. Z našich prieskumov totiž vyplynulo, že až tretina 15-ročných detí pije alkohol viac ako desaťkrát mesačne."


Pilotný ročník projektu spustili 1. januára, do konca roka má priniesť po celom Slovensku 200 prednášok pre takmer 4000 žiakov. "Naši lektori dochádzajú za nimi priamo do škôl, za účasti pedagóga im odovzdávajú informácie," povedal pre TASR Martin Šimunič zo združenia Fórum PSR Slovensko s tým, že k 1. júnu žiaci absolvovali 121 prednášok.

Edukačné stretnutia v dĺžke jednej vyučovacej hodiny sú koncipované interaktívne. Lektori považujú žiakov za rovnocenných partnerov, s ktorými chcú debatovať o otázkach, aké sú výhody a nevýhody alkoholu, prečo ho ľudia konzumujú, čo dokáže spôsobiť. Nevyhýbajú sa ani chúlostivým momentom, napríklad hanbe, ktorú mladý človek zažíva, keď jeho organizmus nezvládne spracovať alkohol. K programu je vytvorená špeciálna webstránka Hovormeoalkohole.sk, kde nájdu užitočné informácie nielen žiaci, ale aj vyučujúci a rodičia.

Program už ôsmy rok realizuje v Českej republike občianske združenie Sananim, ktoré garantuje jeho priebeh aj na Slovensku. "Preukázateľne môžeme povedať, že v školách, kde tá hodina prebieha, je vyššia informovanosť o rizikách spojených s užívaním alkoholu v detskom veku. Rozhodne sa tam nevyskytujú podobné excesy ako napríklad, že dieťa vypije na konci školského roka pol fľašky tvrdého alkoholu na ex a skončí v nemocnici," uviedol Jozef Šedivý, vedúci združenia, ktoré v ČR ročne pripraví 600 prednášok v rámci programu venovanom prevencii proti pitiu mladistvých.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V piatok sa začne 11. ročník festivalu Viva Musica
<< predchádzajúci článok
V Tatrách napočítali viac ako tisíc kamzíkov