Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. mája 2012

Ultraľavica nemá mandát na zničenie Grécka, varuje Samarás



Líder najsilnejšej parlamentnej strany Nová demokracia Antónis Samarás (ND) v stredu varoval zostavením vlády povereného lídra Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA), že jeho plány s určitosťou spôsobia v ...



Zdieľať
tsipras ATÉNY 9. mája (WEBNOVINY) - Líder najsilnejšej parlamentnej strany Nová demokracia Antónis Samarás (ND) v stredu varoval zostavením vlády povereného lídra Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA), že jeho plány s určitosťou spôsobia v krajine katastrofu a pošlú ju do nekontrolovaného bankrotu.


Samarás reagoval na slová Alexisa Tsiprasa, ktorý potvrdil záujem o vytvorenie vlády odmietajúcej ďalšiu finančnú pomoc podmienenú tvrdými úspornými opatreniami. Podľa lídra ND tým zničí krajinu, no jej obyvatelia mu na toto mandát vo nedeľňajších voľbách nedali. Ako zdôraznil, "musíme zostať pri eure".

"Odmietnutie dohôd, ako to navrhuje Tsipras, povedie k okamžitému vnútornému zrúteniu a medzinárodnému bankrotu spojenému s nevyhnutným odchodom z Európy. Jedna vec je zmena dohôd, druhá je ich úplné odmietnutie," povedal Samarás na adresu lídra druhej najsilnejšej strany, ktorému odporúča vziať svoje slová späť. "Ak tak neurobí, znamená to, že buduje široký protieurópsky front, čo povedie k novým voľbám. Grécky ľud mu však nedal mandát na zničenie krajiny," dodal.

Samarásovi ako víťazovi volieb sa nepodarilo zostaviť novú vládu, a tak dostal možnosť Tsipras. Jeho vyjadrenia však vrhajú tieň pochybností na plány EÚ a MMF uvoľniť koncom týždňa ďalšie peniaze pre juhoeurópsku krajinu. Grécko sa iba vďaka medzinárodnej pomoci vyhlo bankrotu.

Prvý balík pomoci vo výške 110 miliárd eur získalo už v roku 2010, druhý vo výške 130 miliárd eur schválili EÚ a MMF Aténam tento rok. Podmienkou čerpania zahraničných núdzových úverov sú však rozsiahle úsporné opatrenia vrátane zníženia miezd a dôchodkov a zvýšenia daní.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
José Manuel Barroso odmieta znovu rokovať o fiškálnej zmluve
<< predchádzajúci článok
Garmin GTU10 Sledujte to, čo je pre vás dôležité