Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2017

USA: Vo veku 101 rokov zomrel miliardár a filantrop David RockefellerNa snímke z marca 1971 sa David Rockefeller rozpráva s izraelskou premiérkou Goldou Meirovou .Zdieľať
Na snímke z marca 1971 sa David Rockefeller rozpráva s izraelskou premiérkou Goldou Meirovou . Foto: TASR AP
 
New York 20. marca (TASR) - Vo veku 101 rokov zomrel dnes americký miliardár a filantrop David Rockefeller, ktorý bol posledným zo svojej generácie tejto vplyvnej podnikateľskej a bankárskej rodiny. Podľa hovorcu rodiny skonal David Rockefeller pokojne v spánku vo svojom dome v meste Pocantico Hills.


Rockefeller bol šiestym potomkom Johna D. Rockefellera mladšieho a vnukom spoluzakladateľa spoločnosti Standard Oil Johna D. Rockefellera. Po tom, ako zomreli jeho starší súrodenci, bol David Rockefeller na čele rozrastajúcej sa siete rodinných záujmov zahŕňajúcich podnikanie i filantropiu.

Stál tiež vo vedení banky, ktorá je dnes známa pod názvom JPMorgan Chase. Pri príležitosti svojich 100. narodenín v roku 2015 daroval 1000 akrov pozemku istému národnému parku v štáte Maine. Za dobročinnú činnosť a iné aktivity mu v roku 1998 udelili Prezidentskú medailu slobody, najvyššie civilné vyznamenanie v USA.

Jeho osobný majetok dosahoval výšku 3,1 miliardy dolárov. Rockefeller po sebe zanechal šesť detí. Jeho manželka Margaret McGrathová, ktorá sa angažovala v ochrane životného prostredia, zomrela v roku 1996.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na ochranu kultúrneho dedičstva v oblastiach vojny majú ísť milióny
<< predchádzajúci článok
A.Merkelová: Nacistické prirovnania z tureckej strany musia prestať

USA: Vo veku 101 rokov zomrel miliardár a filantrop David Rockefeller - diskusné fórum čitateľov