Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. mája 2014

Ústavný súd SR posúdi ústavnosť zákona o sociálnom poisteníÚstavný súd (ÚS) SR dnes na neverejnom zasadnutí pléna prijal na ďalšie konanie návrh skupiny opozičných poslancov NR SR na preskúmanie možnej protiústavnosti ...Zdieľať
Ilustračné foto FOTO TASR/František Iván
Košice 21. mája (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR dnes na neverejnom zasadnutí pléna prijal na ďalšie konanie návrh skupiny opozičných poslancov NR SR na preskúmanie možnej protiústavnosti časti zákona o sociálnom poistení. Návrh na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení však súd zamietol.


Na ÚS sa obrátili opoziční poslanci žiadajúci verdikt o tom, či sú v zákone otvorene diskriminovaní niektorí starodôchodcovia. Podľa poslanca Józsefa Nagya zo strany Most-Híd tento stav diskriminácie na Slovensku pretrváva už desať rokov.

"Zákon pre starodôchodcov nezabezpečuje rovnosť a rovnaké právne postavenie, čo sa týka výpočtov dôchodkov. Chceme, aby dôchodcovia, ktorí išli do dôchodku do januára 2004, mohli požiadať bez diskriminačných podmienok o prepočítanie svojich starobných dôchodkov podľa nového systému," uviedol poslanec vo februári.

Nagy je presvedčený, že ÚS bude súhlasiť s právnym nálezom strany a takto donúti slovenský parlament, aby do šiestich mesiacov zmenil zákon o sociálnom poistení v tých bodoch, ktoré diskriminujú starodôchodcov. "Takto budú môcť aj oni požiadať o navýšený starobný dôchodok ako ostatní, ktorí diskriminačné podmienky nespĺňajú," povedal poslanec.

Podľa jeho slov hlavným problémom starobných dôchodkov je to, že vznikol priepastný rozdiel medzi dôchodcami, ktorým bol dôchodok vypočítaný do roku 2004 a po tomto roku. "Zameriavame sa na tú časť dôchodcov, ktorých zákon diskriminuje tým, že dáva ako podmienku, že keď jeden deň nepracovali do roku 2004, tak už nemôžu mať prepočítaný dôchodok po novom. Tí, ktorí mali to šťastie a vedeli si udržať zamestnanie, tak sa im to bez problémov vypočítalo. Podľa nás je to absolútna diskriminácia," zdôraznil Nagy.

Podľa odhadov Mosta-Híd je na Slovensku takýchto dôchodcov približne 20.000 až 30.000. Pre štát by dorovnanie dôchodkov predstavovalo asi 20 miliónov až 40 miliónov eur ročne.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR problémy s rozdielnymi výškami dôchodkov starodôchodcov pripisuje novelizácii zákona o sociálnom poistení, ktorú uskutočnil ešte bývalý minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

"Bez ohľadu na nesúhlas väčšiny dôchodcov, ako aj vtedy opozičnej strany Smer-SD, participovali na novelizácii zákona aj vtedajší koaliční partneri a dnešní opoziční partneri z Mosta-Híd," reagoval v minulosti hovorca rezortu práce Michal Stuška. Podľa jeho slov otázka ďalších možností náprav dôsledkov tejto novely bude závisieť od verdiktu ÚS SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taiwanský študent útočil v metre, zabil troch pasažierov
<< predchádzajúci článok
Ropný vrt Číny ohrozuje mier v celom regióne

Ústavný súd SR posúdi ústavnosť zákona o sociálnom poistení - diskusné fórum čitateľov