Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. februára 2017

VIDEO: Herľany si od vynoveného gejzíru sľubujú rozvoj turizmuV obci Herľany v okrese Košice - okolie zrekonštruovali tamojší gejzír, ktorý teraz strieka do výšky zhruba 22 metrov z pôvodných osem metrov pred rekonštrukciou.Zdieľať
V obci Herľany v okrese Košice - okolie zrekonštruovali tamojší gejzír, ktorý teraz strieka do výšky zhruba 22 metrov z pôvodných osem metrov pred rekonštrukciou. Foto: TASR/František Iván
Herľany 17. februára (TASR) – Obec Herľany v okrese Košice – okolie si od vynoveného gejzíru sľubuje rozvoj turizmu. Gejzír, ktorý je podľa starostky obce Jany Tóthovej starý viac ako 140 rokov, prešiel v minulom roku kompletnou rekonštrukciou. Prejavilo sa to najmä na kvalite erupcie.


Dala ho vynoviť Technická univerzita, keďže sa nachádza na jej pozemku. Z Environmentálneho fondu na rekonštrukciu získala viac ako 183.000 eur, ďalšie zdroje predstavovali približne 9600 eur."Vyzerá to tak, ako to bolo, lebo opravovali samotný vrt. Bolo tam dané nové paženie a nové rúry. Hlavným cieľom opravy bolo, aby sa zlepšilo paženie vrtu, aby voda znova nadobudla silu a išla do tej výšky, ako to bolo niekedy. Pred rekonštrukciou vystriekla do výšky desať metrov, možno ani toľko. Teraz by to malo byť okolo 22 metrov,“ uviedla pre TASR Tóthová.

Čas erupcie preberajú od Technickej univerzity v Košiciach, ktorá ho zverejňuje na informačnej tabuli pri gejzíre. Následne ho zverejňujú na webstránke obce, aby ľudia vedeli, kedy sa majú prísť pozrieť.

"Erupcia je každých 32 až 36 hodín. Keď je ustálené počasie, tak je to možno tých 32 hodín, keď sú nejaké veľké dažde, tak je to aj nad 36 hodín. Stále sa to sleduje a v tom rozmedzí sa pohybuje ten čas. Nedá sa povedať, že každých 32 hodín presne bude striekať. Strieka asi pol hodinu, do výšky tých 22 metrov by to malo byť. Interval erupcie je, dá sa povedať, od začiatku alebo možno sto rokov stále rovnaký," vysvetlila starostka.

Verí, že vynovený gejzír priláka do obce viac návštevníkov a pomôže rozvoju turizmu. „Aj keď musím povedať, že sa to zlepšilo. Boli obdobia, keď tu chodilo málo ľudí. Teraz je to také stabilné. V lete chodia ľudia aj zo zahraničia. Povedala by som, že majú o tom viac informácií ako naši ľudia tu z okolia, ktorí chodia najmenej. Väčšinou sú to ľudia, ktorí sú zďaleka, niečo si o tom nájdu a chcú to vidieť," dodala Tóthová.

Gejzír je od roku 1987 národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2002 je čakateľom na zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Práce na modernizácii električkových tratí v Košiciach pokročili
<< predchádzajúci článok
Ľudia opisujú ženu zapletenú do vraždy Kima ako tiché dievča

VIDEO: Herľany si od vynoveného gejzíru sľubujú rozvoj turizmu - diskusné fórum čitateľov