Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

04. januára 2017

Vinylové gramoplatne slávia veľký návratČierne polymérové výlisky sa stali prežitkom doby. Po necelých dvoch dekádach však prišiel neočakávaný zvrat. LP platňa sa vrátila, a čo viac, jej predaje sa z roka na rok zvyšujú a výrobcovia na celom svete hlásia rekordný ...Zdieľať
Čierne polymérové výlisky sa stali prežitkom doby. Po necelých dvoch dekádach však prišiel neočakávaný zvrat. LP platňa sa vrátila, a čo viac, jej predaje sa z roka na rok zvyšujú a výrobcovia na celom svete hlásia rekordný nárast objednávok. Foto: TASR
Londýn 4. januára (TASR) - Predaj vinylových gramoplatní vo Veľkej Británii zaznamenal vlani najvyššie čísla za uplynulé štvrťstoročie. Vyplýva to zo správy tamojšieho zväzu hudobného priemyslu, ktorú zverejnili v Londýne.


Napriek tomu je podiel vinylových gramoplatní na celkovom predaji nosičov zvukových záznamov stále nízky - vlani nedosiahol ani 5 percent.

Vlani sa vo Veľkej Británii predalo celkovo 3,3 milióna vinylových nosičov, čo predstavuje medziročný nárast o 53 percent.

Najvyhľadávanejším umelcom bol pred rokom zosnulý David Bowie, ktorého kolekcia Blackstar sa stala i najpredávanejším vinylovým albumom roka na Britských ostrovoch. Medzi 30 najpredávanejšími kolekciami na gramoplatniach sa však nachádzajú aj štyri ďalšie Bowieho albumy.

Oživenie trhu s gramoplatňami zaznamenali aj v Nemecku, kde sa za prvých deväť mesiacov roka 2016 predalo celkovo 2,1 milióna vinylových nosičov, čo je o 50 percent viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Celoročné výsledky z Nemecka majú byť známe v polovici januára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Janet Jacksonová porodila svoje prvé dieťa
<< predchádzajúci článok
Legendárny bubeník Phil Rudd z kapely AC/DC príde na Slovensko

Vinylové gramoplatne slávia veľký návrat - diskusné fórum čitateľov