Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

28. marca 2016

Vnútorné hodiny neoklamete: Pozor na šoférovanie pri zmene času



Zmena času zo zimného na letný neznamená len to, že budete kratšie spať. Narušenie telesných hodín môže viesť k zlému zdravotnému stavu aj k nehodám.



Zdieľať
Vnútorné hodiny neoklamete: Pozor na šoférovanie pri zmene času

Čas sa posunul o hodinu dopredu. Mnohí ľudia to vnímajú len ako stratu jednej hodiny v posteli, iní sa tešia na dlhšie dni. Napadlo vám už však, čo to znamená pre vaše zdravie? Fínski vedci zistili, že miera ischemickej cievnej mozgovej príhody - spôsobená zrazeninou v cievach v mozgu - narastá o 8 percent dva dni po tom, čo sa hodiny posunú dopredu alebo dozadu.

Narušenie vnútorných hodín



Zamerali sa na hospitalizáciu pre cievnu mozgovú príhodu v priebehu desiatich rokov, konkrétne u približne 3000 ľudí. Zdôraznili, že efekt bol malý, a nebude nevyhnutne znamenať, že zdravým ľuďom bude hroziť s väčšou pravdepodobnosťou mŕtvica. Riziko sa zvýšilo u ľudí vo veku 65 rokov a viac, a u ľudí s rakovinou.

Posun času však neberú všetci rovnako ľahko. Častejšie sa objavujú aj infarkty. Štúdia z roku 2014 ukázala 24-percentný nárast infarktov po víkende, keď sa menil čas, v porovnaní množstva infarktov po iných víkendoch. To, čo spôsobuje tento efekt na infarkt a mozgovú mŕtvicu, nie je jasné, ale odborníci sa domnievajú, že príčinou je narušenie telesných hodín.

Tieto vnútorné hodiny alebo cirkadiánny rytmus, nielen riadia to, aby sme sa cítili ospalí v noci a v strehu v priebehu dňa. Ovplyvňujú mnoho procesov v tele. „Mysleli sme si, že vnútorné hodiny sú v mozgu, ale prítomné sú v celom tele. Takže aj vaša pečeň má svoje hodiny, vaše svaly majú hodiny, vaše srdce má hodiny a tak ďalej,“ vysvetlil profesor Kenneth Wright, riaditeľ spánkového laboratória na University of Colorado.
 

Nezanedbajte oddych


Po zmene času je vyššie aj riziko úrazov. Časový posun, práca na smeny, zmena času. To všetko dokáže narušiť vnútorné hodiny, keď je váš mozog a správanie akoby v inom časovom pásme ako zvyšné orgány. Chvíľu trvá, než sa celý systém adaptuje a naše vnútorné hodiny neboli tak navrhnuté, aby to zvládli okamžite.

Ak sa normálne prebúdzate o siedmej ráno, po posune času si vaše telo bude myslieť, že je šesť hodín a potrebuje ešte spánok. Trvá to asi tri dni, kým sa vaše vnútorné hodiny dokážu synchronizovať s novým časom. Je teda možné, že mierna únava a nestíhanie sú príčinou meškania na autobus či vlak, zabúdanie na užívanie liekov a podobne. Častejšie sú aj dopravné nehody či zranenia spôsobené nepozornosťou a únavou.

Nezanedbajte teda nedeľný oddych, pre istotu môžete ísť večer skôr spať. Hlavne si dávajte pozor a buďte trpezlivý. Letnému času sa rýchlo prispôsobíte. Veď sa to nedeje prvý raz.

Zdroj: dailymail.co.uk

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Domáce recepty, ktore vyliečia rôzne bolesti žalúdka (28. 3. 2016)
 7 dôvodov, prečo by si aj dospelí mali dopriať omaľovánky (25. 3. 2016)
 Viete, čo sa stane, ak budete piť kokosovú vodu počas 7 dní? (23. 3. 2016)
 Ani tú najmenšiu pleseň na pečive netreba podceňovať (23. 3. 2016)
 13 skvelých využití olivového oleja (22. 3. 2016)
 Neviete, ako dlho treba variť vajíčka? Tu je pomôcka! (22. 3. 2016)
 Toto sú Tajomstvá ľudí s hnedými očami (21. 3. 2016)
 Toto sa deje s vaším telom, ak spíte na ľavej strane (19. 3. 2016)
 Cesnaková šťava ako pomocník proti vypadávaniu vlasov (18. 3. 2016)
 Ako vytvoriť vlastný šampón bez toxických chemikálií (17. 3. 2016)



nasledujúci článok >>
Renomovaný spisovateľ Ján Tužinský sa dnes dožíva 65 rokov
<< predchádzajúci článok
Domáce recepty, ktore vyliečia rôzne bolesti žalúdka