03. augusta 2014

Vo 4. kole SP deblisti Škantárovci opäť triumfovali

Na snímke slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci

Na snímke slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci Foto: TASR/Michal Svítok
Seu d'Urgell 3. augusta (TASR) - Štvrté kolo Svetového pohára slalomárov na divokej vode vyvrcholilo v nedeľu v španielskom Seu d'Urgell zostávajúcimi dvoma disciplínami K1 žien a C2. V oboch mali Slováci vo finále až štvornásobné zastúpenie a veľkú šancu opäť preniknúť viacnásobne na medailový stupeň. Napokon naň tým najráznejším spôsobom vyskočili deblisti Ladislav a Peter Škantárovci, keď opäť zvíťazili, v seriáli SP tohto roku už tretíkrát. Slovenským lodiam olympijský kanál v Seu d'Urgell doprial vo 4. kole SP dovedna dve víťazstvá (Slafkovský v C1, Škantárovci v C2), jedno druhé miesto (Beňuš v C1) a jedno tretie (Martikán v C1).

Vo finále deblistov sa najskôr zo slovenskej trojice predstavili Kučera s Bátikom. Oproti semifinále sa výrazne zrýchlili o takmer tri sekundy, hneď za nimi štartujúci Hochschornerovci o vyše 4,5 sekundy a tiež s čistou jazdou. Na ťahu však boli ešte Škantárovci a bol to šach mat pre konkurenciu. Na prvom medzičase boli najrýchlejší s rezervou 1,16 sekundy, na druhom zaostávali na prvú priečku 0,08 sekundy, to si však predtým ťukli na 14. bránke. V závere tempo vystupňovali a od druhých v poradí Francúzov Labarella - Peschiera ich v cieli delilo 0,71 s. V tejto sezóne majú Škantárovci brilantnú formu, stali sa vo Viedni majstri Európy a trikrát v SP zvíťazili, v Tacene, pražskej Troji a teraz v Seu d'Urgell, tretiu priečku pripojili v anglickom Lee Valley. Bratanci Škantárovci sa postarali o 93 triumf slovenskej lode v histórii SP a svoj šiesty.

Kajakárke Jane Dukátovej sa finálová jazda vôbec nevydarila. Už v hornej časti nazbierala veľkú stratu a keď vynechala protiprúdnu bránku 14, bolo definitívne po nádejách.

V semifinále skončila Elena Kaliská, nazbierala štyri trestné sekundy a aj bez nich by časovo na finálovú desiatku nestačila. Dukátovej štvrté miesto (106,89) s tesnou polsekundovou stratou na vedúci post Austrálčanky Foxovej ovplyvnili dve trestné sekundy, inak by bola slovenská kajakárka suverénne najrýchlejšia.

V semifinále sa podaril slovenským deblistom podobný záber ako v sobotu singlistom, keď až tri lode sa vtesnali do postupujúcej desiatky, s 2. priečkou pre Škantárovcov (108,32), 9. pre Hochschornerovcov 113,47 (6) a 10. pre Kučeru s Bátikom (113,70). Hochschornerovci 'naťukali' až šesť trestných sekúnd, s čistým časom boli od nich rýchlejší iba dve lode, Škantárovci a Francúzi Picco - Biso.

Finálové výsledky

K1ž:
1. Maialen Chourrautová (Špan.) 103,36 (2), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 104,02 (0), 3. Emilie Ferová (Fr.) 105,33 (2), ...10. Jana Dukátová 173,44 (50), ...v semifinále 21. Elena Kaliská 113,93 (4)

C2: 1. Ladislav a Peter Škantárovci 106,70 (2), 2. Pierre Labarelle - Nicolas Peschier 107,41 (0), 3. Pierre Picco - Hugo Biso (obe Fr.) 108,16 (0), 4. Pavol a Peter Hochschornerovci 108,87 (0), ...7. Tomáš Kučera - Ján Bátik 110,91 (0)