23. mája 2017

VOLEJBAL: Slovenky vstúpili do kvalifikácie prehrou. Prehrali aj muži

Tréner volejbalovej reprezentácie žien Marek Rojko

Tréner volejbalovej reprezentácie žien Marek Rojko Foto: TASR/Ondrej Bobek
Bratislava 23. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali vo svojom úvodnom zápase na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta 2018 vo Varšave s favorizovaným Českom 1:3. Zverenky trénera Mareka Rojka vyhrali prvý set hladko 25:18, ale v ďalšom priebehu už dominovali české volejbalistky. V druhom zápase na turnaji v Poľsku nastúpia Slovenky v stredu o 18.00 h proti Cypru.

O prvé eso zápasu sa postarala Radosova a zvýšila ním na 6:3, čím si Slovenky zabezpečili trojbodový náskok, ktorý držali aj pri prvom technickom time-oute (8:5). V priebehu setu ho zvýšili na 11:6, čo už prinútilo Češky zobrať si oddychový čas. Za stavu 15:10 pristúpil český tréner k dvojstriedaniu, ale výborne vykrývajúce a útočiace slovenské družstvo si už víťazstvo v prvom sete nenechalo zobrať a dve esá Abrhamovej pomohli k víťazstvu 25:18.

Na začiatku druhého setu mali Slovenky problém na prihrávke aj na útoku, na čo tréner Rojko zareagoval oddychovým časom za stavu 2:6. Keď time-out nepomohol, za stavu 4:9 išla dole Radosová a na ihrisko prišla Drobňáková a za stavu 4:12 prišiel druhý oddychový čas SR. Češky tlačili na servise, na útoku aj na bloku a za stavu 7:15 prišla na ihrisko Krišková namiesto Pištělákovej. Ku koncu setu (9:21) sa tréner Rojko rozhodol stiahnuť aj nahrávačku Kosekovú a na jej miesto prišla mladučká Sedláčková. Slovenky nakoniec druhý set prehrali 15:25.

Na začiatku tretieho set si Češky vytvorili trojbodový náskok, ktorý držali do prvého technického timeoutu (5:8). Neskôr ho zvýšili na 10:16. V treťom sete sa do hry dostalo aj druhé libero Michaela Španková, ktorá si odkrútila súťažnú premiéru v reprezentačnom drese. Slovenky však tretí set prehrali 17:25. Štvrtý set bol od začiatku v réžii Češiek aj vďaka Vincourovej piatim esám. Príležitosť dostala aj Salanciová, no na potrápenie súpera spoza Moravy to nestačilo a Slovenky nakoniec prehrali 16:25.

Kvalifikácia MS 2018 v Poľsku (Varšava)
Slovensko - Česko 1:3 (18, -15, -17, -16)

Zápas trval: 103 minút, rozhodovali: Goren (Izr.) a Ujháziová (Maď.), 50 divákov

SR: Palgutová 8, Abrhámová 9, Pištěláková 12, Radosová 5, Herelová 11, Koseková 2, liberá Valachová a Španková (Krišková 0, Sedláčková 0, Drobňaková 12, Salanciová 0, Šunderlíková 0)

ČR: Vincourová 11, Bednářová 6, Purchartová 3, Havlíčková 14, Mlejnková 20, Strušková 11, libero Kovářová (Kohoutová 1, Smutná 0, Toufarová 1)

Marek Rojko, tréner SR: "Začali sme veľmi dobre a v prvom sete sme bez ohľadu na výsledok hrali najlepší volejbal za posledné obdobie. V druhom sete sa však prišiel výpadok v koncentrácii, čo sa tomuto družstvu stáva. Spravili sme v sérii štyri-päť chýb a keď má tím ako Česko náskok, tak už je ťažké ich dohnať. Zle sme riešili jednoduché situácie, často sme nebodovali ani na jednoblok a v tom bol najväčší rozdiel. Češky majú silnejšiu základnú zostavu, majú viac skúseností z ťažkých turnajov a zaslúžene vyhrali."

Na snímke sa volejbalisti Slovenska Foto: TASR - Oliver Ondráš
Slovenskí volejbaloví reprezentanti vstúpili neúspešne do kvalifikačného turnaja o postup na majstrovstvá sveta 2018. Zverenci Miroslava Palguta prekvapujúco prehrali v holandskom meste De Koog Aan De Zaan s Rakúskom 1:3. V stredu nastúpia Slováci o 17.30 h proti Luxembursku.

Slováci nezačali dobre a v prvom sete prehrávali 9:12. Rakúšania lepšie prihrávali a tým pádom útočili, naopak slovenskí volejbalisti sa v útoku presadzovali ťažko. Náskok Rakúska postupne narástol na 17:12, ale potom slovenskí reprezentanti zapli a postupne znižovali veľký náskok. Pri servise striedajúceho Kriška sa dostali na rozdiel troch bodov (19:22) a po Chrtianskeho ese bolo už len 22:23. V koncovke odvrátili Slováci dva setbaly a vyrovnali na 24:24. Prvý set však napokon získali Rakúšania v pomere 27:25.

Do druhého setu vstúpili Slováci oveľa lepšie a hneď si vypracovali viacbodový náskok. Po ese Chrtianskeho viedli 5:2. Slovenskí volejbalisti mali navrch a po Benczovom útoku vyhrávali 14:9. Rakúšania sa však v druhej polovici setu zobudili a v koncovke vyrovnali na 21:21. K prvému setbalu sa dopracovali Rakúšania a napokon vyhrali druhé dejstvo 26:24.

Slováci pod ťarchou ďalšej neúspešnej koncovky začali zle a prehrávali 6:10. Potom však zverenci Miroslava Palguta pridali na servise a otočili skóre na 11:10. Po ese kapitána Kohúta vyhrávali 19:14 a do koncovky išli s náskokom piatich bodov (21:16). Dobrým servisom a blokom doviedli tretí set do víťazstva 25:19 a znížili na 1:2.

Štvrtý set začali lepšie Rakúšania a vyhrávali 6:1. Pri podaní Mlynarčíka znížili slovenskí volejbalisti na 4:6. Potom však súper odskočil na 15:9 a mieril za senzačným víťazstvom. Slováci ešte zabrali a po Kohútovom bloku znížili na 12:15. Rakúšania im však už viac nedovolili, štvrtý set vyhrali 25:20 a celý zápas 3:1.

Miroslav Palgut, tréner SR: "Začali sme hlavne na útoku nedôrazne a prehrávali sme veľkým rozdielom. Napriek tomu sme sa dostali do koncovky, dotiahli sme sa na Rakúšanov, ale v závere nám padli dve ulievky a prehrali sme. Druhý set sme začali veľmi dobre, kvalitne sme útočili a mali sme to v rukách. V koncovke sme si však neprihrali a dovolili sme súperovi obrat. Tretí set sme hrali veľmi dobre, ale štvrtý sme začali nepochopiteľne zle. Prehrávali sme o veľa bodov a Rakúšania nám už nedovolili vrátiť sa späť."

Kvalifikácia MS v Holandsku (Koog Aan De Zaan)
Slovensko - Rakúsko 1:3 (-25, -24, 19, -20)
Zápas trval: 124 minút, rozhodovali: Kurtiss (Lot.) a Pavlov (Rus.), 77 divákov

SR: Paták 10, Ondrovič 2, Bencz 13, Chrtiansky 13, Kohút 10, Zaťko 0, liberá Ogurčák a Kubš (Kriško 0, Lux 0, Prešinský 5, Palgut 2, Mlynarčík 11)

Rakúsko: Wohlfahrtstätter 5, Thaller 3, Berger 19, Grabmüller 8, Buchegger 23, Menner 3, liberá Kroiss a Ringseis (Zass 0, Koraimann 2, Tusch 0, Jurkovics 0)