Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. apríla 2015

Vychádza triler Chobotnička z pera slovenského autora Mira HrubjakaMiro Hrubjak: ChobotničkaZdieľať
Miro Hrubjak: Chobotnička Foto: Vydavateľstvo Ikar
 


Bratislava 14. apríla  – Triler s názvom Chobotnička z pera slovenského autora Mira Hrubjaka prichádza na pulty slovenských knižných obchodov. Jeho témou je napínavý boj hackerov s mafiou. Za účasti autora ho dnes podvečer prezentovalo vydavateľstvo Ikar.

Na slovenskú literárnu scénu vstupuje nový talentovaný autor. Témou jeho napínavého trileru je boj hackerov s podsvetím, pri ktorom využívajú moderné inteligentné technológie. Pod jednoduchým, hoci dvojzmyselným názvom sa skrýva dynamický príbeh, od ktorého sa čitateľ len ťažko odpúta. Tridsiatnik Daniel, informatik, v celkom všedný víkendový deň nechtiac skríži cestu veľkému SUV a dostáva sa do konfliktu s egocentrickým majiteľom auta. Daniel utŕži niekoľko presne mierených úderov a skončí na pohotovosti. Verí v spravodlivosť, a preto ide incident ohlásiť na políciu. To však nemal robiť. Podliatiny zmizli, ale následky udalosti sa stupňujú natoľko, že jeho existencia je ohrozená. A tak sa neskúsený mladý muž púšťa do boja s podsvetím. Jeho plán je však rafinovaný, premyslený, vychádza z využívania súčasných digitálnych technológií, v ktorých je Daniel ako ryba vo vode. 'Ítečkár' s hackermi stoja proti policajtom ovládanými podsvetím a výpalníkmi. Daniel nemá žiadnu zbraň, no muži, čo ho ohrozujú, záhadne umierajú.

„Začínalo to krátkym príbehom, ktorý mi prebehol hlavou. Potom som pridal ďalšie úryvky, ale že z toho bude nakoniec kniha, som dosť dlho netušil,“ povedal pre TASR k prvým momentom vzniku knižky Miro Hrubjak.

„Predtým som ako informatik robil školiace videá, kde bolo potrebné tiež vytvoriť scenár a zápletku, aby to poslucháčov zaujalo a nedriemali by na školení. Dá sa povedať, že som sa dostal trocha do polohy kreatívneho informatika. Som na akomsi pomedzí, raz skočím do fantázie v rámci tej umeleckej časti, raz je to strojová technológia. Nejako som to pospájal a dovolím si povedať, že ľudia v predchádzajúcej spoločnosti, kde som pracoval, oceňovali kreativitu a podanie IT vecí formou kreatívnych foriem,“ dodal autor.

Miro Hrubjak sa od začiatku profesijnej kariéry pohybuje v oblasti IT. S autorovým povolaním úzko súvisia aj jeho záujmy, sleduje novinky v technologickej oblasti, v spravovaní počítačových systémov a sietí, fascinujú ho výdobytky modernej techniky. Možno preto, že je slobodný a bez záväzkov, okolie ho pokladá za „klasického ítečkára". On sám si však taký nepripadá. Rád cestuje, jeho srdcovkou sa stalo Nórsko. Sníva o tom, že raz bude svoje knihy písať na brehu studeného Severného mora. Miro Hrubjak si vyskúšal aj špecifickú prácu na firemných inštruktážnych videách. Jeho tvorba zaujala. V budúcnosti by rád nakrútil vlastný film.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Francúz Jean-Paul Sartre bol otcom ateistického existencializmu
<< predchádzajúci článok
Galaxy S6 a S6 edge v predaji už od piatku. Prví návštevníci značkovej predajne Samsung v nákupnom centre Central ho môžu vyhrať