Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. januára 2017

Z Číny vlani odišiel do zahraničia rekordný objem investíciíZ Číny vlani odišiel do zahraničia rekordný objem investícií, takmer 200 miliárd USD (189,27 miliardy eur). Vyplýva to z najnovšej štúdie prieskumných spoločností Rhodium ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Peking 11. januára (TASR) - Z Číny vlani odišiel do zahraničia rekordný objem investícií, takmer 200 miliárd USD (189,27 miliardy eur). Vyplýva to z najnovšej štúdie prieskumných spoločností Rhodium Group a Mercator Institute.


Podľa tohto dokumentu najobľúbenejšou "destináciou" čínskych investorov bola vlani Európska únia (EÚ). Výsledkom je však veľká nerovnováha. Čínski investori totiž minulý rok vynaložili na akvizície v EÚ štyrikrát viac peňazí ako európski v Číne.

Konkrétnejšie, podľa odhadu Rhodium Group a Mercator Institute priame čínske investície v EÚ vlani vzrástli o 76 % na 35,1 miliardy eur, zatiaľ čo opačným smerom, teda z EÚ do Číny, odišli investície vo výške 7,7 miliardy eur.

Nárast priamych čínskych investícií v EÚ bol podľa štúdie vlani taký dramatický, že čínske vedenie muselo šliapnuť na brzdu. Vláda v Pekingu už podnikla príslušné kroky a sprísnila kontrolu, aby zabránila nelegálnym transakciám.

Autori štúdie pripisujú váhavý prístup európskych firiem k investíciám v Číne spomaľovaniu ázijskej ekonomiky a tiež prekážkam, ktoré im bránia v prístupe na tamojší trh.

A zároveň európski politici aj podnikatelia s nedôverou sledujú nárast čínskych investícií na starom kontinente. Jediný spôsob, ako to zmeniť, je podľa štúdie skutočný pokrok pri zavádzaní reforiem v Číne, ktoré by posilnili úlohu trhu a uľahčili zahraničným firmám vstup na čínsky trh.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Daň z nehnuteľnosti môžu Bratislavčanai podať prvýkrát aj elektronicky
<< predchádzajúci článok
Taliansky premiér Gentiloni podstúpil angioplastiku

Z Číny vlani odišiel do zahraničia rekordný objem investícií - diskusné fórum čitateľov