Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2006

Začalo sa ľudové hlasovanie o odtrhnutí od Gruzínska



Približne 55 000 obyvateľov separatistického gruzínskeho regiónu Južné Osetsko môže dnes od 6:00 do 18:00 SEČ hlasovať v referende o nezávislosti ich regiónu od Gruzínska. Referendum sa koná v ...



Zdieľať

CHINVALI 12. novembra (WEBNOVINY) - Približne 55 000 obyvateľov separatistického gruzínskeho regiónu Južné Osetsko môže dnes od 6:00 do 18:00 SEČ hlasovať v referende o nezávislosti ich regiónu od Gruzínska. Referendum sa koná v rovnakom čase ako hlasovanie o prezidentovi samozvanej kaukazskej republiky, ktoré by mal vyhrať úradujúci separatistický prezident Eduard Džabejevič Kokojty.

Separatistickí predstavitelia v Južnom Osetsku dúfajú, že nedeľňajšie referendum prinesie medzinárodné uznanie pre ich štrnásťročné úsilie o nezávislosť.

Spojené štáty i Európska únia vopred avizovali, že výsledky referenda neuznajú. Scheffer vyzval všetky zúčastnené strany na mierové riešenie konfliktu. Severoatlantická aliancia v sobotu odmietla plánované referendum a označila ho za riziko, ktoré môže zhoršiť nepokojnú situáciu v regióne. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) označila referendum za kontraproduktívne.

Južné Osetsko, rovnako ako druhá gruzínska odštiepenecká oblasť, Abcházsko, sú už dlho zdrojom napätia medzi Ruskom a Gruzínskom. Oba gruzínske regióny sa odtrhli od Tbilisi po kolapse Sovietskeho zväzu a krátkej vojne v roku 1992. Etnických Gruzíncov z oblasti vyhostili a zvyšným obyvateľom ponúkla Moskva ruské štátne občianstvo. Tbilisi však chce región dostať opäť pod svoju kontrolu. Lídri Južného Osetska a Abcházska sa naopak usilujú o nezávislosť a o úzke vzťahy so susedným Ruskom, ktoré gruzínski prozápadní predstavitelia obviňujú so snahy predlžovať historickú nadvládu nad územím Kaukazu. Rusko má v Južnom Osetsku a Abcházsku asi 2500 vojakov mierových síl. Napätie medzi ústrednou vládou a separatistami v Južnom Osetsku sa zvýšilo po roku 2004, keď sa po ružovej revolúcii moci ujal prezident Michail Saakašvili a sľúbil zjednotenie krajiny.

Rusko zatiaľ oficiálne nezávislosť Abcházska neuznalo v obavách, že tento krok by vyvolal negatívne reakcie medzinárodného spoločenstva. Ruskí predstavitelia však v tejto súvislosti varovali, že nezávislosť pre srbskú provinciu Kosovo by mohla legitimizovať aj požiadavky gruzínskych separatistických regiónov na nezávislosť. Vzťahy medzi Ruskom a Gruzínskom sa momentálne nachádzajú v hlbokej kríze po zadržaní štyroch ruských dôstojníkov za špionáž.

SITA,AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predvolebná kampaň sa oficiálne začne v stredu
<< predchádzajúci článok
NS SR už vytýčil termín pojednávania v kauze kyselinári