Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. marca 2007

Zadanie maturitných tém neporušuje pravidlá pravopisuŠtátny pedagogický ústav (ŠPÚ) tvrdí, že v zadaní maturitných tém slohových prác neporušili pravidlá pravopisu a interpunkčné znamienka použili správne. V stanovisku riaditeľa ŠPÚ ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) tvrdí, že v zadaní maturitných tém slohových prác neporušili pravidlá pravopisu a interpunkčné znamienka použili správne. V stanovisku riaditeľa ŠPÚ Ľubomíra Pajtinku sa píše, že za jednoduchými vetami nedali bodky, pretože sa pridŕžali pravidiel používania interpunkčných znamienok v nadpisoch. Súvetia ukončili bodkami. "Uprednostnili sme princíp vetnej syntaxe, pričom v platných Pravidlách slovenského pravopisu nie sú uvedené príklady používania interpunkčných znamienok v nadpisoch, ktoré tvoria súvetia alebo skupiny viet," zdôvodňuje ŠPÚ. Podľa Pajtinku rovnako by postupovali aj v prípade súvetí, ktoré by sa končili otáznikom alebo výkričníkom. "Uvedenú problematiku sme konzultovali s odborníkmi pre danú oblasť," dodal Pajtinka.

Mnohí učitelia slovenského jazyka vyčítajú zadaniu tém, že sú v rozpore s platnými pravidlami pravopisu z roku 1991. Podľa nich za názvami sa nepíšu bodky. Predpoludním po zverejnení tém v Slovenskom rozhlase na ŠPÚ telefonovali, aby zistili, či môžu opraviť zadanie tém. "Odporučili sme im, že keď tam bude bodka, tak to nebude chyba," povedala pre agentúru SITA Eva Péteryová z ŠPÚ. Podľa nej na ŠPÚ sa dnes telefonicky obrátilo približne 30 - 40 škôl. Riaditeľka Obchodnej akadémie v Seredi Mária Löfflerová a riaditeľ Gymnázia Veľká okružná v Žiline Peter Balko nám povedali, že slovenčinári riešili bodky v zadaní.

Péteryová ďalej uviedla, že školy sa obracali na ŠPÚ aj s otázkami, ktoré sa týkali množného čísla v maturitnej téme "Človek, od ktorého sa mám stále čo učiť". Predseda Ústrednej maturitnej komisie Zdenko Krajčír, ktorý v živom vysielaní Slovenského rozhlasu žreboval obálku, totiž prečítal zadanie tejto témy ako "Človek, od ktorého sa máme stále čo učiť". Nezrovnalosti zaznamenali aj pri prečítaní žánru témy "Miesto, kam sa stále rád vraciam". Na túto tému sa mal písať umelecký opis, ale v rozhlase prečítali rozprávanie.

Maturitné témy slohových prác zazneli z rozhlasu dnes po 8:05. Do štúdia Slovenského rozhlasu priniesol štyri obálky s témami riaditeľ ŠPÚ Ľubomír Pajtinka. Po vyžrebovaní jednej obálky oznámili v priamom prenose dve sady tém slohových prác, jednu pre školy s vyučovacím jazykom slovenským a ukrajinským, druhá sada bola pre školy, ktoré učia v maďarčine. Následne ich zverejnili na internete. Rezort školstva na internete upravoval informáciu o témach. Po deviatej hodine ju spresnil, k druhej sade štvorice tém pridal, že sa týkajú škôl s vyučovacím jazykom maďarským. "V žiadnom prípade nešlo o chybu. Na našej webovej stránke sme informáciu doplnili pre verejnosť," uviedla riaditeľka odboru komunikácie na MŠ Helena Poláková. Podľa nej žiadna škola nekontaktovala MŠ ani ŠPÚ s tým, že si nevie poradiť, ktorá sada tém sa ich týka.

Slohy dnes písalo viac ako 64-tisíc študentov, ktorí mali štvrťhodinu na výber témy. Napísanie slohu museli zvládnuť za štyri hodiny.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre nehodu kamióna s toluénom evakuovali 143 ľudí
<< predchádzajúci článok
V Bratislave štartuje Febiofest 2007