24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

02. mája 2007

Zápas Ruska s Fínskom doterajším vrcholom

Hokejisti Ruska potešili vypredanú halu na Chodynských poliach v Moskve, keď v utorok večer zdolali v šlágri D-skupiny majstrovstiev sveta Fínsko 5:4 a do osemfinálovej F-skupiny postúpili z 1. miesta. ...

MOSKVA 2. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Ruska potešili vypredanú halu na Chodynských poliach v Moskve, keď v utorok večer zdolali v šlágri D-skupiny majstrovstiev sveta Fínsko 5:4 a do osemfinálovej F-skupiny postúpili z 1. miesta. Rusom skvele vyšli najmä presilové hry, opäť exceloval útok z Kazane a najmä jeho hviezda Alexej Morozov. Tridsaťročný krídelník má po troch zápasoch zbornej celkovú bilanciu 5 gólov, 5 asistencií a je najproduktívnejším hráčom šampionátu.

Zápas Rusov s Fínmi bol v doterajšom priebehu turnaja najlepším, nechýbali mu všetky atribúty moderného hokeja - rýchlosť, dynamika, hráčske umenie, individuálne akcie v rýchlosti. Fíni ukázali v tretej tretine svoj charakter, keď sa dokázali vrátiť aj napriek nepriaznivému stavu 1:4 do zápasu a znížili na rozdiel gólu. Nervy ruských fanúšikov však upokojil kapitán mužstva Piotr Sčastlivyj osem minút pred záverom. Aj keď Petteri Nummelin ešte znížil, zborná svojho súpera už k ničomu nepustila. „Piaty inkasovaný gól nás definitívne poslal do kolien. Rusi sú zdolateľní, tiež sú to len ľudia. Majú dostatok herných skúseností. Musíme vylepšiť hru v oslabeniach a dávať si pozor na vylúčenia. Veď druhý, tretí i štvrtý gól sme inkasovali v početnom oslabení,“ povedal kapitán Fínov Ville Peltonen. Jeho ruský náprotivok Sčastlivyj aj napriek víťazstvu videl v hre svojho tímu viaceré chybičky, ktoré sa mu v ďalšom priebehu turnaja nemusia vyplatiť. „Musíme hrať tvrdšie pred vlastnou bránkou a nepúšťať súpera často pred ňu,“ uviedol Sčastlivyj a k svojmu gólu dodal: „V tretej tretine som mal len jednu strelu, jednu príležitosť na skórovanie. Som preto veľmi rád, že to tam padlo. V plnej hale som prežíval skvelé pocity.“

Ruskému tímu nevyšla podľa predstáv tretia tretina. Kým v prvých dvoch dominovali, v poslednej museli brániť svoje víťazstvo. Pritom cez prestávku si v šatni hovorili, že nesmú pustiť súpera na dostrel. „Fíni nás výborne preverili. Moji zverenci však ukázali charakter, do zápasu dali všetku energiu. V tretej tretine hrali Fíni agresívnejšie, čím nás dostali pod tlak,“ konštatoval po zápase tréner Rusov Viačeslav Bykov. V súboji utrpel svalové zranenie jeho zverenec Sergej Zinovjev. „Je to bojovník, všetko bude v poriadku,“ dodal Bykov.