Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júna 2016

Záujem zamestnávateľov o absolventov univerzít stúpa



Záujem o absolventov univerzít zo strany zamestnávateľov stúpa. Najlepšie šance zamestnať sa majú absolventi informatiky, strojárstva a ekonómie. Najvyššie v rebríčku sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 21. júna (TASR) - Záujem o absolventov univerzít zo strany zamestnávateľov stúpa. Najlepšie šance zamestnať sa majú absolventi informatiky, strojárstva a ekonómie. Najvyššie v rebríčku sa ocitli absolventi Ekonomickej univerzity, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Technickej univerzity v Košiciach. O tom, že firmy dávajú mladých ľuďom šancu, svedčí aj 53-% nárast pracovných ponúk vhodných aj pre absolventov, ktoré zverejnili zamestnávatelia na portáli Profesia.sk.


Situácia na pracovnom trhu praje absolventom, o ktorých záujem zo strany firiem oproti roku 2014 vzrástol. Životopisy absolventov informatiky, strojárstva a ekonómie zaujímajú zamestnávateľov najčastejšie. Naopak, menší záujem je o absolventov pedagogiky, teológie a športu.

„Na pracovnom trhu sledujeme, že záujem mladých ľudí študovať technicky zamerané školy klesá. Vzniká tak nepomer medzi dopytom na trhu práce a absolventmi, ktorí si hľadajú svoju prvú prácu najčastejšie v administratíve. Za posledné roky dochádza aj k poklesu demografickej krivky a na pracovný trh prichádza oveľa menej absolventov, ako to bolo pred desiatimi rokmi," uviedla Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

Podľa údajov Centra vedecko-technických informácií SR sa počet absolventov slovenských verejných vysokých škôl výrazne znížil. Kým v roku 2011 ukončilo vysokú školu až 56.314 absolventov, v minulom roku to bolo podstatne menej. Ich počet klesol na 45.319 študentov, ktorí úspešne ukončili štúdium na slovenskej verejnej vysokej škole.

Spomedzi fakúlt rebríček záujmu zamestnávateľov už niekoľko rokov po sebe vedie Fakulta informatiky a informačných technológií bratislavskej STU. Životopis jej absolventa si v priemere pozrie takmer 10 rôznych zamestnávateľov. Druhou v poradí je Fakulta elektrotechniky a informatiky na TU v Košiciach a treťou rovnaká fakulta na STU.

V súčasnosti sa už aj od absolventov očakáva, že pri vstupe na trh práce budú mať za sebou prvé pracovné skúsenosti, či už ide o brigády, stáže, jazykové pobyty alebo dobrovoľníctvo. Zamestnávatelia ocenia najmä skúsenosti s prácou v zahraničí, kde si študent môže zlepšiť jazykové znalosti.

"Čo sa týka kvality absolventov vstupujúcich na pracovný trh, veľmi záleží od toho, ako boli aktívni už počas svojho štúdia. V Accenture máme veľmi dobrú skúsenosť s absolventmi, ktorí počas štúdia získali relevantnú prax a sú zorientovaní v tom, ako to v práci reálne funguje a vedia veľmi rýchlo začať efektívne pracovať. Sami sa preto snažíme takéto príležitosti pre študentov vytvárať. Druhú skupinu kvalitných absolventov tvoria študenti, ktorí aktívne pôsobili v rôznych študentských organizáciách, alebo absolvovali študijný pobyt v zahraničí a mali tak možnosť zdokonaliť svoje jazykové znalosti, či získať skúsenosti s interakciou s odlišnými kultúrami," uviedla Zuzana Guller, riaditeľka ľudských zdrojov pre pobočky Accenture v krajinách strednej Európy.

TASR informovala spoločnosť Profesia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové vyhlášky od budúceho roka ešte účinnejšie ochránia spotrebiteľov
<< predchádzajúci článok
Kurz eura vzrástol na 1,1333 USD/EUR