Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

29. novembra 2007

Závod na výrobu autobatérií ohrozí vodu na Žitnom ostrove



Plánovaná výstavba závodu na výrobu autobatérií pri Kostolných Kračanoch ohrozuje zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove, a tým prakticky aj dodávky pitnej vody pre celé Slovensko. Uvádza ...



Zdieľať

DUNAJSKÁ STREDA 29. novembra (WEBNOVINY) - Plánovaná výstavba závodu na výrobu autobatérií pri Kostolných Kračanoch ohrozuje zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove, a tým prakticky aj dodávky pitnej vody pre celé Slovensko. Uvádza sa to v liste, ktorý adresovali predsedovi vlády Robertovi Ficovi politické strany a spoločenské organizácie okresu Dunajská Streda. Regionálne štruktúry dvoch vládnych strán, Smer-SD a ĽS-HZDS, ako i opozičnej SMK, SDKÚ-DS a KDH, podobne Matice slovenskej, CSEMADOKU a Občianskeho združenia Kukkónia poukazujú na to, že ústava Slovenskej republiky garantuje právo každému na zdravé životné prostredie. Navyše zákon o vodách vyslovene zakazuje budovanie nových objektov tohto typu v blízkosti vodných zdrojov.

Osem signatárov v liste poukazuje aj na to, že kapitálovo silný rakúsky investor Banner Baterien úspešne presadzuje svoje záujmy proti občanom nášho štátu. Podľa nich je zarážajúce, ako mnohé nadnárodné spoločnosti naďalej považujú východné krajiny Európskej únie za skládky odpadu a hrubo ignorujú elementárne zásady ochrany životného prostredia. Signatári listu premiérovi sú toho názoru, že rakúska firma svoj rozvojový program musí presúvať mimo hraníc Rakúskej republiky zrejme práve pre zvýšené riziká poškodzovania životného prostredia. Odvolávajú sa na informácie médií, podľa ktorých všetkých 120 zamestnancov plánovanej továrne sa každý druhý týždeň bude zúčastňovať na povinnom vyšetrovaní pľúc pre jedovatý olovnatý prach.

Autori listu upozorňujú aj na to, že nová fabrika sa má stavať v bezprostrednej blízkosti zdrojov pitnej vody na Žitnom ostrove, kde sa nachádza najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe. Známe je aj to, že zo studní asi v kilometrovej vzdialenosti od plánovanej investície v súčasnosti zásobuje ZVAK a. s. pitnou vodou jeden a pol milióna obyvateľov Západného Slovenska, vrátane veľkej časti mesta Nitra. Navyše podľa dlhodobých plánov sa počíta so zásobovaním pitnou vodou pre viac ako tri milióny obyvateľov Slovenska práve z tejto lokality. Signatári listu poukazujú aj na to, že ani pri najdokonalejších technických riešeniach nie je možné vylúčiť výskyt závažných priemyselných havárií, výstavba tejto továrne preto ohrozuje zásobovanie celého Slovenska pitnou vodou.

Plánovaná kapacita továrne na výrobu autobatérií za rok je šesť miliónov kusov, čo znamená prakticky spracovanie 50 miliónov kilogramov olova, 12 miliónov litrov kyseliny sírovej ako aj mnoho miliónov litrov organických lepidiel. To všetko naznačuje závažné riziká pre životné prostredie, uvádza sa v liste adresovanom premiérovi Ficovi. Plánovaná investícia sa má uskutočniť v katastri obce Kostolné Kračany v susedstve Dunajskej Stredy v lokalite logistického parku pre potravinový tovar "Žitný ostrov". Primátor susednej Dunajskej Stredy Péter Pázmány tiež považuje za potrebné vypracovanie EIA-štúdie o vplyvoch a rizikách investície na ekológiu regiónu. Podľa neho mesto Dunajská Streda v schvaľovacom procese ani v stavebnom konaní nebolo oslovené, a samospráva vyjadrila svoje výhrady aj ku krokom kompetentných orgánov, ktoré nepovažovali v minulosti za potrebné spracovanie ekologickej štúdie o možných vplyvoch. Napriek tomu bolo už vydané územné rozhodnutie a plánovaná investícia bolo zaradená do kategórie s podstatne menšími rizikami pre životné prostredie. V liste premiérovi sa uvádza, že nemožno prehliadnuť ani skutočnosť, že petíciu voči plánovanej investícii podpísali tisíce občanov z regiónu. Občianske združenie Kukkónia vyzbieralo viac ako 5 000 podpisov na Žitnom ostrove na petičných hárkoch.

Primátor Pázmány sa obrátil listom na ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, avšak šéf rezortu si s pochopením vypočul výhrady mesta, nakoniec však stanovisko a rozhodnutie svojho predchodcu nezmenil. Organizátori petičnej akcie ako i Péter Pázmány požadovali od ministerstva zrušenie pôvodného rozhodnutia rezortu z 31. marca 2006, podľa ktorého rezort nepovažuje za potrebné vypracovať ekologickú štúdiu o možných vplyvoch na životné prostredie, predovšetkým na bohaté zásoby pitnej vody. Podľa Pázmánya je však neprípustné, aby sa v lokalite Žitného ostrova, kde výskyt nádorových ochorení prevyšuje celoštátny priemer, staval závod spracujúci jedovaté olovo. Nepripúšťajú to ani smernice Európskej únie, až na nevyhnutné prípady. Namietali aj to, že ministerstvo pri rozhodovaní nezohľadnilo stanovisko Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede, ktorý tiež požadoval ekologickú štúdiu o možných vplyvoch plánovanej investície. Úrad bol toho názoru, že výroba autobatérií v lokalite, kde sa nachádza chránená oblasť zdrojov pitnej vody, má charakter nebezpečnej prevádzky.

Rakúska firma Banner Baterien so sídlom v Linzi plánuje začať výstavbu závodu na autobatérie v priemyselnom parku v obci Kostolné Kračany v blízkej budúcnosti. V prvej fáze plánuje investovať 33 miliónov eur, v druhej fáze by mala vložiť do rozširovania firmy 19 miliónov. Skúšobná výroba sa má začať na jeseň roku 2008. Rakúsky investor si vybral obec na Žitnom ostrove pre blízkosť automobiliek v Bratislave, Trnave a v Ostrihome.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mattel v Mexiku likviduje svoje hračky
<< predchádzajúci článok
Epamedia kúpila v Maďarsku Multireklám