Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2018

Zdravotné poisťovne ukážu rezortu pohľad na stratifikáciu nemocníc



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Bratislava 4. júna (TASR) - Zdravotné poisťovne majú ministerstvu zdravotníctva ukázať, ako si predstavujú stratifikáciu nemocníc na Slovensku. Uzavreli spoločné memorandum, ktorého cieľom je vytvorenie strategického dokumentu tykajúceho sa definovania štruktúry a kapacity zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti s výhľadom do roku 2030.


"Účel dokumentu je predstaviť pohľad zdravotných poisťovní na stratifikáciu a etablovať si očakávané počty výkonov a lôžok na Slovensku do roku 2030. To, na čo bude dokument ďalej použitý, bude závisieť od výsledku analýz, ako aj dohody medzi ministerstvom zdravotníctva a Asociáciou zdravotných poisťovní. Problémy, prečo sme to riešili, boli rozličné dáta a aj rozličné pohľady na metodické postupy pri analýzach. Z toho dôvodu sa pripravuje jeden materiál, ktorý je dátovo a metodicky totožný," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ministerstvo pripravilo svoj projekt stratifikácie, ktorý predstavilo zdravotným poisťovniam. Nakoľko mali svoje predstavy, dátové základne a vnímali mnohé iné parametre inak, tak sa dohodlo, že si pripravia ako asociácia svoj vlastný materiál. Pôjde o reakciu na ministerský návrh zverejnený v decembri 2016.

Zdravotnícky analytik Dušan Zachar z INEKO súhlasí, že niektoré slovenské nemocnice potrebujú fungovať inak. "Slovensko má v porovnaní s vyspelými krajinami príliš hustú sieť akútnych nemocníc. Doteraz chceli všetky nemocnice robiť všetko. A to nejde pri zachovaní bezpečnosti pacienta, dostatočnej kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti," povedal. Za dobrú prax vo vyspelých zdravotníckych systémoch označil špecializáciu a vytváranie centier excelentnosti.

Podľa analytika nie je možné, aby malo skoro každé okresné mesto nemocnicu, ktorá bude mať ambíciu poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť. Naopak, Slovensku majú chýbať zariadenia dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti. "Niektoré nemocnice, ktoré doteraz poskytujú akútnu starostlivosť, ale počet ich pacientov, operačných výkonov alebo pôrodov je pod hranicou, ktorá je v odbornej literatúre považovaná už za zvýšené riziko komplikácií pre pacienta, by mali ísť týmto smerom - smerom reprofilizácie," skonštatoval Zachar.

Považuje za nesporné, že vyššia miera bezpečnosti a kvality zdravotnej starostlivosti výrazne preváži určitý diskomfort pacientov, ktorí by museli cestovať do nemocnice o pár minút dlhšie. "Ak národní a najmä regionálni politici tvrdohlavo bojujú proti odborným medicínskym argumentom hovoriacim v prospech reprofilizácie nemocníc, tak síce možno krátkozrako získajú nejaké politické body z regiónov od neinformovaných voličov, ale v dlhodobom horizonte sa to určite nevyplatí. Pacienti však na to doplatia už hneď, aj keď si to mnohí neuvedomujú," zhrnul Zachar.

Krátkodobosť volebného cyklu a z toho rezultujúcu vysokú politickú citlivosť témy vníma ako najväčšie riziko presadenia potrebnej stratifikácie nemocníc. Na prelomenie tohto rizika je treba podľa neho jasné politické líderstvo, ktoré sa neobmedzuje na populizmus a krátkodobý pohľad.

Kroky ministerstva zdravotníctva, ktoré začali posúvať tému stratifikácie nemocníc dopredu, považuje za potrebné a dobré. "Malo by sa v nich pokračovať ďalej. Je to na prospech pacienta," uzatvoril Zachar.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za najúčinnejšiu prevenciu proti osýpkam sa považuje očkovanie
<< predchádzajúci článok
IATA: Zisk svetových aerolínií by mal tento rok klesnúť o 12 percent