Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

25. mája 2018

Zdravotne postihnutí ľudia v Žiline môžu už 15 rokov bývať samostatne



Zdravotne postihnutí ľudia zo Žiliny môžu vďaka Agentúre podporných služieb (APS), n.o. už pätnásť rokov bývať samostatne podľa vlastných predstáv. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Adriána Antošková
 
Žilina 25. mája (TASR) - Zdravotne postihnutí ľudia zo Žiliny môžu vďaka Agentúre podporných služieb (APS), n.o. už pätnásť rokov bývať samostatne podľa vlastných predstáv. Podľa riaditeľky APS Sone Holúbkovej ide o novú formu sociálnej služby, ktorá funguje na partnerskom princípe.


"Doteraz sme podporili 16 mladých odvážnych ľudí, z ktorých sedem žije samostatne v nájomných bytoch, päť s rodinou v nových vzťahoch a štyria v našich bytoch zariadenia podporovaného bývania. Každý z nich je jedinečný, potrebuje inú podporu, má iné príležitosti a našou snahou je, aby mali dobrý život," povedala Holúbková.

Projekt spustila Nadácia Krajina Harmónie v roku 2003 v spolupráci s mestom Žilina. Založili neziskovú organizáciu Agentúra podporných služieb, ktorá v súčasnosti poskytuje služby na základe zmluvy so Žilinským samosprávnym krajom. "Za 15 rokov sme sa spoločne naučili, že sociálna služba musí podporovať rozvoj schopností človeka a jeho sebadôveru. Podporovať sociálne kontakty, rozvíjať záujmy, hľadať nové príležitosti pre aktívne zapájanie sa a znižovať závislosť na sociálnych službách využívaním verejne dostupných zdrojov. A to bola veľká lekcia pre všetkých," podotkla Holúbková.

Jednou z obyvateliek bytu podporovaného bývania bola aj Janka: "Bývanie mi dalo veľa. Naučila som sa robiť sama bežné veci a nemám pred žiadnou prácou strach." Janko dodal, že si našiel veľa kamarátov a naučil sa sám cestovať, Miňo sa naučil upratovať a šetriť si peniaze, Lenka prať a vďaka podporovanému bývaniu aj žiť sama. Súčasným obyvateľom jedného z bytov je Peťo, ktorý ocenil, že sa nikdy nenudí.

Riaditeľka APS zdôraznila, že dôležité je rozvíjať vzťah dôvery, hľadať a vytvárať individuálne plány a služby šité na mieru. "Najlepšie riešenia sa nachádzajú v komunite, kde potreby vznikajú. Umiestňovanie ľudí do zariadení je elegantné a rýchle riešenie pre tých, ktorí neveria v schopnosti ľudí, nevážia si slobodu alebo sú na dne svojich síl. Naša cesta je dlhšia, ale zapája všetkých, ktorí majú záujem a odvahu," uzavrela Holúbková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci prerokovali takmer všetky návrhy, hlasovať budú v pondelok
<< predchádzajúci článok
Oslava dňa detí v košickej zoo ponúkne množstvo aktivít