24hod.sk    ZOH Toríno 2006

11. februára 2006

Zlato pre Greisa, Matiaško senzačne piaty

Víťazom úvodnej disciplíny biatlonového programu XX. ZOH v Turíne, vytrvalostných pretekov mužov na 20 km, sa v stredisku Cesana San Sicario stal v sobotu popoludní Nemec Michael Greis. ...

SAN SICARIO 11. februára (WN/SITA) - Víťazom úvodnej disciplíny biatlonového programu XX. ZOH v Turíne, vytrvalostných pretekov mužov na 20 km, sa v stredisku Cesana San Sicario stal v sobotu popoludní Nemec Michael Greis. Dvadsaťdeväťročný skúsený pretekár absolvoval najdlhšiu biatlonovú trať v čase 54:23,0 min s jediným chybným výstrelom a pripísal si na konto najväčší úspech kariéry. Jeho aktuálne víťazstvo nie je náhodné, keďže na rovnakej trati vyhral aj pred rokom v olympijskej generálke v rámci pretekov SP. Greis získal pre nemecký mužský biatlon v histórii ZOH jubilejnú tridsiatu zlatú medailu, z toho deviatu zlatú. Striebro si s odstupom 16 sekúnd vybojoval obhajca zlata zo Salt Lake City, fenomenálny Nór Ole Einar Björndalen, pre ktorého je to už siedma medaila z olympijských súťaží. K piatim zlatým pridal druhé striebro. Bronz skvelým finišom pre seba získal ďalší nórsky biatlonista, 36-ročný veterán Halvard Hanevold. Ten na rovnakej trati bral zlato v Nagane v roku 1998. Hanevold v záverečnom finiši predstihol o 0,8 s ešte o tri roky staršieho Rusa Sergeja Čepikova, ktorý štartuje na svojej šiestej zimnej olympiáde a v zbierke má štafetový olympijský titul z Calgary 1988 v drese bývalého Sovietskeho zväzu. Michael Greis si olympijským triumfom vybojoval aj celkové prvenstvo vo vytrvalostných pretekoch v rámci Svetového pohára 2005/2006, keďže všetky turínske súťaže sa započítavajú do tohto seriálu.

Fantasticky výkon podal slovenský reprezentant Marek Matiaško, ktorý skončil piaty a dosiahol absolútny vrchol svojej kariéry. Matiaško netrafil len jeden terč v poslednej položke v stoji, za čo sa mu k výslednému času pripočítala jedna trestná minúta a práve tento nepresný zásah ho stál medailu. Od Slovenského olympijského výboru (SOV) zinkasuje člen AŠC Dukla Banská Bystrica prémiu 150-tisíc korún. Matiaškova piata priečka je najlepším slovenským mužským individuálnym umiestnením na ZOH v ére samostatnosti od roku 1993. Zo žien bola doteraz lepšia len Soňa Mihoková, ktorá v Nagane v roku 1998 obsadila v šprinte na 7,5 km 4. miesto.

Doterajším maximom 28-ročného rodáka z Bojníc v podujatiach najvyššieho rangu bolo 7. miesto z MS 2000 z nórskeho Holmenkollenu. V aktuálnom ročníku SP starší z bratov Matiaškovcov bodoval iba doma v Osrblí, keď rovnako vo vytrvalostných pretekoch skončil na 28. mieste. "V noci som nespal dobre, ešte o pol druhej som bol hore. Nemyslel som si teda, že dokážem urobiť takýto dobrý výsledok. Som šťastný. Celý týždeň som sa trápil pri streľbe v stoji. Dnes mi ušla iba jediná, v poradí šestnásta rana. V ležke som si veril, tam som mal takmer stopercentnú istotu. Prekvapil som sám seba bežeckým výkonom. Chcem sa poďakovať technikom, ktorí mi perfektne pripravili lyže. Mal som šťastie, že na trati som sa stretol s Čechom Vítekom a Talianom Pallhuberom. Oni boli o kolo vzadu, mali viac síl a perfektne ma potiahli. Prišlo to ako blesk z jasného modrého talianskeho neba. Ešte raz musí zdôrazniť, že som veľmi šťastný."

Z ďalšieho tria Slovákov v 88-člennom štartovom poli nesklamal ani Pavol Hurajt, ktorý si za 29. miesto pripísal dva body do hodnotenia SP. Miroslav Matiaško skončil na 38. a Dušan Šimočko na 56. mieste

Výsledky:

Biatlon - vytrvalostné preteky mužov na 20 km, muži: 1. Michael Greis (Nem.) 54:23,0 min (1 tr. minúta), 2. Ole Einar Björndalen (Nór) +16, 3 (2), 3. Halvard Hanevold (Nór.) +1:08,9 (2), 4. Sergej Čepikov (Rus.) +1:09,7 (1), 5. Marek Matiaško +1:25,6 (1), 6. Julien Robert (Fr.) +1:36,4 (0), 7. Christian de Lorenzi (Tal.) +1:41,1 (1), 8. Ivan Čerezov (Rus.) +1:42,7 (2), 9. Wilfried Pallhuber (Tal.) +1:45,4 (1), 10. Jay Hakkinen (Fín.) +1:47,9 (3),... 29. Pavol Hurajt +4:26,6 (3), 38. Miroslav Matiaško +5:20,8 (3), 56. Dušan Šimočko (všetci SR) +7:14,8 (4).

Celkové poradie vo SP po 15 pretekoch (z 26 naplánovaných): 1. Raphael Poiree (Fr.) 415 bodov, 2. Sven Fischer (Nem.) 381, 3. Michael Greis (Nem.) 379, 4. Michael Rösch (Nem.) 376, 5. Ole Einar Björndalen (Nór.) 343, 6. Halvard Hanevold (Nór.) 303, 7. Alexander Wolf (Nem.) 298, 8. Frode Andresen (Nór.) 296, 9. Maxim Čudov (Rus.) 278, 10. Ivan Čerezov (Rus.) 296,... 53. Marek Matiaško 40, 81. Pavol Hurajt (obaja SR) 2.

Konečné poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov po troch z troch naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Michael Greis (Nem.) 133 bodov, 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) 92, 3. Raphael Poiree (Fr.) 83, 4. Sven Fischer (Nem.) 77, 5. Halvard Hanevold (Nór.) 77, 6. Sergej Čepikov (Rus.) 77, 7. Pavel Rostovcev (Rus.) 70, 8. Alexander Wolf (Nem.) 68, 9. Michael Rösch (Nem.) 56, 10. Rene Laurent Vuillermoz (Tal.) 54,... 17. Marek Matiaško 40, 54. Pavol Hurajt (obaja SR) 2.