Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2014

Zmienka o leteckej katastrofe v Lome nad Rimavicou v tlači nebola



Jedna z najväčších povojnových leteckých katastrof v Československu sa stala 3. júla 1956 v časti Poľanská pri Lome nad Rimavicou. Väčšina miestnych obyvateľov sa podrobnosti o nej dozvedela až po ...



Zdieľať
Bratislava 7. septembra (TASR) – Jedna z najväčších povojnových leteckých katastrof v Československu sa stala 3. júla 1956 v časti Poľanská pri Lome nad Rimavicou. Väčšina miestnych obyvateľov sa podrobnosti o nej dozvedela až po odtajnení materiálov vojenskej vyšetrovacej správy v roku 2006, päťdesiat rokov po havárii.


Žulový pamätník, pripomínajúci haváriu vojenského lietadla, odhalili v Poľanskej 29. júla 2011. Obec si od českého Vojenského historického archívu vyžiadala vyšetrovaciu správu o nehode, ktorá obsahuje aj menný zoznam obetí nešťastia. Tie sú vyryté do pamätníka na mieste nehody.

Vojenské lietadlo americkej výroby D-47 so šiestimi členmi posádky a náčelníkom kádrovej služby 22. výsadkovej brigády Bohumilom Bullom vzlietlo z pražského letiska Kbely. V Pardubiciach vyzdvihlo 14 ďalších dôstojníkov, väčšinou z intendačnej služby, ktorá mala na starosti hospodárenie a zásobovanie armády. Let smeroval do Prešova.

Posádka pravidelne komunikovala s letovými dispečermi. Let prebiehal v poriadku až do 15.09 hod., kedy sa posádka ozvala posledný raz dispečerskému stanovisku vo Zvolene.

Očití svedkovia, ktorí sa vtedy nachádzali na poli neďaleko miesta pádu lietadla, hovorili o silnej búrke a počuli aj hukot motorov lietadla. Následne sa stroj strmhlav zrútil na zem. Trup lietadla bol vraj zaborený do zeme a v okolí desiatok metrov boli rozmetané telá vojakov a viaceré predmety. Lietadlu zrejme počas búrky odtrhlo časť výškového krídla. Strmhlavý pád bol už potom neodvratný.

Okrem šiestich členov obsluhy lietadla tvorilo posádku aj 15 českých dôstojníkov. Krátko po nehode miesto uzavrela polícia a zakázala akýkoľvek prístup k vraku. Na nehodu sa po rokoch v dedine zabudlo, zmienka o nej nebola ani v komunistickej tlači.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Leteckú tragédiu nad Račou roky pripomínali len vyryté nápisy
<< predchádzajúci článok
Minister Pellegrini by chcel zmeniť spôsob financovania škôl