Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. decembra 2005

„Čierni baróni“ dostanú odškodné len na preukaz!



„Politicky nespoľahliví“ sa konečne dočkali odškodnenia za utrpenie, ktoré im spôsobila diktatúra proletariátu!



Zdieľať
Musia však o svojej nespoľahlivosti predložiť osvedčenie, ktoré im vydá príslušný vojenský archív. Šancu majú „pétépáci“ či „čierni baróni“ z celého Československa, ktorí sa na  prelome 40. a 50. rokov minulého storočia ocitli v táboroch nútených prác. Bývalým príslušníkom pomocných technických práporov (PTP) a ich pozostalým manželkám štát vyplatí jednorazový príspevok. Termín na podanie žiadosti je do 30. júna 2006. Dôvodom je, že dnes začína platiť novela zákona o poskytnutí peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác.

Žiadosti o odškodnenie sa podávajú na oddelenie vydávania osvedčení ministerstva obrany, každá sa posudzuje osobitne. Podľa hovorcu ministerstva Martina Kovalíka „bolo doteraz prijatých viac ako 5 000 žiadostí o odškodnenie a sú vybavené na 90 percent, ťažko však odhadnúť ich celkový počet, pretože každý týždeň ich prichádza niekoľko desiatok“.
Odškodnenia bude vyplácať priamo ministerstvo. „Predpokladáme, že zo štátneho rozpočtu bude vyčlenených dostatok finančných prostriedkov,“ dúfa Kovalík. Príslušníci PTP majú nárok na 1 500 korún za každý začatý mesiac, ktorý strávili vo vojenskom tábore nútených prác počas základnej služby. Ak im vojenskú službu predĺžili nad 24 mesiacov, za každý takýto mesiac im bude patriť 2-tisíc korún. Rovnakú sumu dostanú za čas, ktorý strávili na tzv. výnimočných cvičeniach. Maximálna výška príspevku je 60-tisíc korún. Pozostalé manželky majú nárok na polovicu sumy, ktorá by bola priznaná ich manželovi.
Žiadatelia neplatia pri podaní žiadosti žiadne poplatky a ak príspevok dostanú, nezaplatia z neho daň. Okrem politicky nespoľahlivých môžu o príspevok žiadať väznení za pokus o ilegálnu emigráciu, internovaní v centralizovaných kláštoroch, politicky alebo nábožensky angažovaní, kňazi, rehoľníci alebo študenti za kňaza. Ďalej tí, čo nesúhlasili s násilnou kolektivizáciou, či nesplnili poľnohospodársky kontingent.
Erik Potocký

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrdých Slovákov stále pribúda
<< predchádzajúci článok
Bujaré oslavy? Pozor, aby ste sa nestali podpaľačom!