Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2010

24-ročná Slovenka vystúpila v OSNPo takmer dvoch týždňoch ukončila svoje pôsobenie na Valnom zhromaždení (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku mládežnícka delegátka Dana Vyžinkárová. Ako súčasť oficiálnej ...Zdieľať
dana vyzinkarova osn prva BRATISLAVA 21. októbra (WBN/PR) - Po takmer dvoch týždňoch ukončila svoje pôsobenie na Valnom zhromaždení (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku mládežnícka delegátka Dana Vyžinkárová. Ako súčasť oficiálnej delegácie Slovenskej republiky prezentovala mladá Slovenka svetovým politikom potreby a názory mladých ľudí na Slovensku.


V rámci svojho programu vystúpila s prejavom v Treťom výbore, ktorý sa venuje otázkam v sociálnej, humanitárnej a kultúrnej oblasti. Zamerala sa v ňom na tému rozvojového vzdelávania, ktorá korešponduje s jej dlhodobým záujmom o problémy krajín tretieho sveta. Prejav mládežníckej delegátky sa opieral aj o skúsenosti, ktoré získala počas prípravy na svoje pôsobenie v New Yorku. Počas takmer piatich mesiacov uskutočnila viacero rozhovorov s odborníkmi pracujúcimi v oblasti rozvojovej pomoci na Slovensku a absolvovala stáž na Odbore rozvojovej pomoci Ministerstva zahraničných vecí SR.

Dana Vyžinkárová sa počas svojho pôsobenia v New Yorku stretla aj s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom a využila možnosť zapojiť sa do viacerých diskusií, ktoré prebiehali na spoločných stretnutiach s organizáciami ako napríklad UNESCO alebo Aliancia civilizácií. V rámci svojho záujmu o prácu OSN v oblasti rozvojovej pomoci, sa zúčastnila na prednáške o odvrátenej strane rozvojovej pomoci - hlavnou prednášajúcou bola Dambisa Moyo, uznávaná kritička rozvojovej pomoci, autorka knihy „Dead aid“. „Bola úžasná - bolo z nej cítiť úprimnosť, nadšenie a že to myslí vážne, oproti ostatným čo rozprávali fádne,“ hovorí o autorke knihy delegátka.

Mládežnícka delegátka priznáva, že skúsenosť s účasťou na VZ OSN jej zmenila pohľad na činnosť tejto medzinárodnej organizácie: „Objem znalostí, ktoré som o OSN získala z literatúry sa nedajú porovnať s tými, ktoré som získala aktívnym zapojením sa do práce v tejto inštitúcii. Tiež bola pre mňa neoceniteľná možnosť naživo vidieť a počuť rozprávať ľudí, ktorých som predtým poznala iba z televízie. Ďalším pozitívom bolo vytvorenie kontaktov na ostatných mládežníckych delegátov a tak aj možností budúcej spolupráce.“


Tento rok sa na zasadaní tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN z celkového počtu 193 členských krajín zúčastnilo 19 mládežníckych delegátov, z toho 12 z Európy. Práve európski delegáti pôsobia v OSN veľmi koordinovane - tento rok na pôde OSN spoločne zorganizovali seminár na tému nezamestnanosť mládeže v čase krízy.

Danu Vyžinkárovú navrhla za členku delegácie Rada mládeže Slovenska (RmS) v rámci Medzinárodného programu na podporu mládeže (WPAY.) Zastúpenie mladých ľudí na Valnom zhromaždení OSN prostredníctvom projektu Mládežníckeho delegáta OSN, RmS v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR realizuje už štvrtý rok.

Rada mládeže Slovenska je občianske združenie, ktoré zastupuje 38 detských a mládežníckych organizácií. Profesionalizuje prácu s deťmi a mládežou, pričom využíva odborníkov z rôznych oblastí neformálneho vzdelávania, participácie, dobrovoľníctva a zamestnanosti mládeže. Organizáciám poskytuje služby v oblasti prezentácie ich činnosti a aktivít smerom k verejnosti.

Viac informácií na: www.mladez.sk/mladiosn a www.mladez.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dzurindu žiadajú, aby pomohol unesenému Adamkovi
<< predchádzajúci článok
Cestní prepravcovia začali opäť viac tankovať

24-ročná Slovenka vystúpila v OSN - diskusné fórum čitateľov