Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. decembra 2011

50 dní na opustenie (záchranu?) EÚ



"Všetko je vo vašej hlave." - Tento pravdivý výrok vysvetľuje v Európe stále vyššie a vyššie požadované výnosy, ktoré sú výsledkom nedôvery v EÚ - a tak je to správne.



Zdieľať
EÚ má za sebou 16, áno slovami šestnásť stretnutí, ktoré mali vyriešiť to, čo vo svojom počiatku bolo veľmi jednoduché.
Dve hlavné príčiny, ktoré viedli k dlhovej kríze EÚ
Podľa mňa dve udalosti predurčili v histórii EÚ cestu k dlhovej kríze a súčasnému vývoju, ktorý je neľahký ako pre investorov, tak pre voliča.
  1. Neschopnosť včas zaviesť do práva EÚ Pakt stability a rastu, takže dôsledkom je, že hlavné európske krajiny ako Nemecko, Holandsko a Francúzsko porušujú dané pravidlá takmer od začiatku. Španielsko sa medzitým, ironicky, snaží Nemecko a Francúzsko "potrestať", zatiaľ však bez úspechu.
  2. Druhý kľúčový krok sa udial nedávno, v máji 2010: summit EÚ dovolil Európskej centrálnej banke kupovať na sekundárnom trhu dlhopisy okrajových krajín - to sa de facto rovná zavedeniu eurobondov, pretože ECB má teraz tieto dlhopisy v súvahe. ECB vlastní a odstáva repo od... Áno! od všetkých členov EÚ (pomerne k ich HDP). Reči o zavedení eurobondov nemajú zmysel, už aj tak existujú!
Stanoviť logické pravidlá
Riešenie je jednoduché, ak na to idete logicky. Obmedzte výšku dlhu zákonom, ktorý tak bude mať pod kontrolou netrpezlivých politikov, ktorí tak radi využívajú rastúce verejné výdavky - a národné banky tak získajú pevne dané kritériá. To by bolo v podstate obnovenie systému, kde pravidlá nahrádzajú zlatý štandard.
Medzi verejným sektorom, odbormi a zamestnávateľmi by mali tiež existovať päťročné dohody tripartity, ktoré by riešili konkurencieschopnosť, spravodlivé mzdy, kompenzácie, kontrolu nákladov a výskum.
A konečne by mal vzniknúť program, ktorý by prinútil obrovské súkromné úspory vytvoriť pracovné miesta pomocou daňových stimulov pre investície do podnikania, rizikového kapitálu a pracovných miest. Potrebujeme, aby súkromný kapitál "vytlačil" kapitál verejný - a nie hľadať iné cesty.


Potrebujeme nekonvenčné myslenie a plány
"Stan, potrebujeme nový plán." - Áno, zvoláme "európskych kardinálov" - zamkneme ich do hotela a nepustíme von, kým z komína nevyjde biely dym - žiadne dobré riešenia už v EÚ nezostávajú. Potrebujeme nekonvenčné myslenie a plány - ale to sa stane, len ak akciové trhy budú naozaj dole - trh s dlhopismi hovorí politikom každý deň, že je potrebné nájsť riešenie, ale oni odmietajú a majú pocit, že im trhy nerozumejú!

Nemecko čoskoro odkryje karty
Zo strany Nemecka nepozorujem žiadnu vôľu zaoberať sa procesmi v EÚ. Snáď len tlač a vláda sa snažia vyvíjať tlak. Je to nejaká súčasť hry? Snažia sa nájsť najlepšiu vyjednávaciu pozíciu alebo je to ukážka "nemeckého dogmatizmu"? Ak to druhé, potom je to koniec Európy, ako ju poznáme. Pravdepodobnejšie je, že Nemci na základe histórie EÚ v poslednej minúte zachránia. Trh čoskoro donúti Nemecko odkryť karty. Nedávna nevydarená aukcia dlhopisov Nemecku ukázala, že nie je voči útoku na zvyšok Európy imúnne. Čas ukáže!

Kronika Steena Jakobsena, hlavného ekonóma Saxo Bank

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slováci reagujú na neistú situáciu na finančných trhoch (1. 12. 2011)
 ECB bude intervenovať, ak sa EÚ priblíži k fiškálnej únii (1. 12. 2011)
 Ministri financií eurozóny sa dohodli na posilnení eurovalu (30. 11. 2011)
 Navyšovanie peňazí pre Medzinárodný menový fond nepokročilo (30. 11. 2011)
 Dlhová kríza v eurozóne sa výrazne zhoršila, tvrdí Noyer (30. 11. 2011)
 EÚ má desať dní na záchranu eurozóny, tvrdí Olli Rehn (30. 11. 2011)
 Centrálne banky koordinovane bojujú proti nervozite trhov (30. 11. 2011)
 Dlhová kríza ohrozuje európske vojenské ambície (30. 11. 2011)
 Dlhová kríza zasiahla jadro eurozóny (21. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
Lekárom v Trnave klopú na dvere s príkazmi do práce
<< predchádzajúci článok
Hillary Clintonová je na historickej návšteve Barmy