Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. marca 2006

CME cez TV Markíza dosiahla vlani čisté výnosy 64,266 mil. USDAmerická mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises (CME) evidovala na Slovensku podľa amerických účtovných štandardov US GAAP v minulom roku čisté výnosy na úrovni 64,266 mil. USD, čo ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. marca (WN/SITA) - Americká mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises (CME) evidovala na Slovensku podľa amerických účtovných štandardov US GAAP v minulom roku čisté výnosy na úrovni 64,266 mil. USD, čo predstavuje približne 1,988 mld. Sk. Oproti roku 2004 to znamená medziročný nárast o 4,4 %. CME zaznamenala v SR prostredníctvom TV Markíza vlani zisk pred započítaním daní, úrokov, odpisov a amortizácie (EBITDA) na úrovni 17,24 mil. USD, čo je medziročné zníženie o 9,1 %. V samotnom štvrtom kvartáli CME Media Enterprises B.V. evidovala v SR čisté výnosy vo výške 20,276 mil. USD, čo znamenalo medziročný pokles o 9,2 %. EBITDA mediálnej firmy v CME na Slovensku v poslednom štvrťroku vlaňajška taktiež poklesla, a to o 31,7 % na 6,238 mil. USD. Vyplýva to z informácií zverejnených CME.

Central European Media Enterprises evidovala v minulom roku konsolidované čisté výnosy vo výške 400,978 mil. USD, zatiaľ čo v roku 2004 to bolo 182,339 mil. USD. "Akvizícia TV Nova bola dokončená 2. mája minulého roka. Vďaka integrácii TV Nova a jej dopadu na výsledky je menej viditeľný rast, ktorý zaznamenali ďalšie štyri kľúčové televízne stanice firmy," informoval generálny riaditeľ CME Michael Garin. TV Nova totiž v minulom roku evidovala čisté tržby na úrovni 154 mil. USD. Konsolidované výsledky CME však nezahŕňajú pridružené spoločnosti, ktorými sú Slovenská televízna spoločnosť, s.r.o. (STS) Blatné, Markíza - Slovakia, s.r.o. Blatné a rumunskú firmu Radio Pro. Čistý zisk CME vlani predstavoval 42,495 mil. USD, v roku 2004 to bolo 18,531 mil. USD. CME v poslednom kvartáli minulého roka dosiahla čisté výnosy 152,498 mil. USD, zatiaľ čo v poslednom štvrťroku 2004 to bolo 65,062 mil. USD. Čistý zisk sa zvýšil o 21,624 mil. USD na kvartálnych 34,599 mil. USD.

CME v januári tohto roka dokončila akvizíciu kontrolného balíka v spoločnosti TV Markíza. V spojení s touto transakciou CME tiež zvýšila svoj obchodný podiel na 80 %. Celková suma kúpnej ceny zaplatená pri akvizícii dosiahla hodnotu približne 24,4 mil. USD. Odložená časť kúpnej ceny vo výške približne 5,1 mil. USD je splatná 31. mája 2006. Hlasovací podiel spoločnosti CME v spoločnosti STS Blatné, ktorá je prevádzkovateľom televízie, sa zvýšil zo 49 % na 89,8 % a jej hlasovací podiel v spoločnosti Markíza - Slovakia, ktorá je držiteľom licencie, sa zvýši z 34 % na 80 %. Zostávajúce menšinové podiely sú vo vlastníctve dvoch súčasných spoločníkov, Jána Kováčika a Milana Fiľa. Transakciu v polovici januára schválil aj Protimonopolný úrad SR.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na zasadnutí 21. februára prerušila konanie vo veci predĺženia platnosti licencie TV Markíza. "Rada dospela k záveru, že síce vysielateľ - Markíza splnila podmienku, že pri zahraničnej účasti, má zabezpečenú primeranú majetková účasť slovenských osôb, no nesplnila druhú podmienku - primerané zastúpenie slovenských osôb v orgánoch spoločnosti," konštatoval minulý týždeň riaditeľ kancelárie RVR Holák. Rada bude opäť rokovať o predĺžení platnosti licencie TV Markíza po tom, ako jej bude doručený nový model fungovania spoločnosti. Pravdepodobne sa tak stane na ďalšom zasadnutí RVR.

CME je prevádzkovateľom televízneho vysielania a vlastní televízne stanice v šiestich krajinách strednej a východnej Európy s celkovým dosahom 82 mil. divákov. Spoločnosť vlastní v Chorvátsku Nova TV, v ČR je to TV Nova a Galaxie Sport, v Rumunsku PRO TV, Acasa a PRO Cinema. Na Slovensku ide o TV Markíza, v Slovinsku POP TV a Kanal A a na Ukrajine je to Studio 1+1.

(1 USD = 30,932 SKK)

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novela zákona o sociálnom poistení podľa PAS zvýši odvody
<< predchádzajúci článok
Postavenie prokuratúry je Lipšicovou predvolebnou agendou

CME cez TV Markíza dosiahla vlani čisté výnosy 64,266 mil. USD - diskusné fórum čitateľov