Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. decembra 2005

Hobbiti skutočne existovaliVedci objavili nový malý druh človeka, ktorý žil v Indonézii pred mnohými tisícami rokov.Zdieľať
O podrobnostiach senzačného nálezu píše časopis Nature. Austrálski archeológovia odokryli kostrové pozostatky počas výskumu v lokalite nazývanej Liang Bua v jednej z mnohých vápencových jaskýň na ostrove Flores. Časti neúplnej kostry našli archeológovia v hĺbke necelých šesť metrov. Odborníci sa najprv domnievali, že našli pozostatky dieťaťa, ale podľa opotrebovania zubov a lebečných švíkov zistili, že ide o dospelého jedinca. Panvová kosť prezradila aj to, že kostra patrila žene. Bytosť už chodila vzpriamene ako dnešný človek.
Osemnásťtisíc rokov starého jedinca známeho ako Liang Bua 1 alebo aj LB1 priradili k novému druhu pomenovaného ako Homo Floresiensis. Bol vysoký zhruba jeden meter s dlhými rukami a lebkou približnej veľkosti väčšieho grapefruitu. Doposiaľ bádatelia našli pozostatky šiestich jedincov. Je pozoruhodné, že legendy domorodcov žijúcich na ostrove Flores hovoria o malých ľuďoch nazývaných Ebu Gogo. Vedci tam našli jedinú ľudskú vetvu popri neandertálcoch, ktorá žila súbežne s ľuďmi nášho typu. Jeden z objaviteľov, Michael Morwood z Univerzity v Sidney, o nich hovorí: „Boli vysokí ako trojročné dieťa, vážili okolo 25 kilogramov a mozog mali menší ako majú šimpanzy. Napriek tomu používali oheň, vyrábali zložité kamenné nástroje a lovili trpaslíčie slony aj obrovské krysy. A tak, aj keď mali veľmi, veľmi malý mozog, dokázali robiť zložité veci.“ Vedeli vraj taktiež stavať plavidlá, s ktorými dorazili na ostrov Flores. Morwood predpovedá, že „floreskí ľudia“, ako sa im vedecky hovorí, sú iba prví z mnoho druhov praľudí, ktorí žili na ostrovoch Indonézie. Pravdepodobne sú však aj iné populácie malých hominidov na Lomboku, Timoru a Sulawesi a každá z nich bude patriť k odlišnému druhu, pretože sa vyvíjali v izolácii. Floreskí ľudia mali na izolovaný vývoj približne 800 000 rokov. Ich predkovia patrili k praľuďom Homo erectus, veľkých takmer ako dnešní ľudia. Zmenšovanie znamená, že praľudia na Flores sa prispôsobili podmienkam ostrova, kde žilo málo dravcov a kde boli aj obmedzené zdroje potravy. Ich vývoj však mohol byť aj úpadkom. Zatiaľ čo v jaskyni Liang Bua sa našlo mnoho kamenných nástrojov, domorodci, ktorí hovoria o ich vyhnaní z blízkosti svojich dedín, už o žiadnych nástrojoch v ich rukách nevedia. Medzi nájdenými kostrami a legendami domorodcov je však časová medzera prinajmenšom trinásťtisíc rokov - také staré sú totiž najmladšie kostry „hobbitov“. Podľa mnohých vedcov, medzi nimi aj britského experta Michaela Birda, je to významný objav, pretože pridáva úplne novú vetvu k ľudskému rodokmeňu. Zatiaľ však nie je žiadny biologický dôvod nazývať ich „človekom“. Záhada bude vyriešená, keď si vedci premyslia, kto to vlastne je. Možno sa to už čoskoro dozvieme aj my.

Hobbiti boli vysokí asi ako trojročné dieťa, mali oveľa menšiu lebku ako dnešný človek.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Objavili dvojplošného dinosaura
<< predchádzajúci článok
Anna Malíková

Hobbiti skutočne existovali - diskusné fórum čitateľov