Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júla 2007

Koncentračný tábor Buchenwald založili pred 70. rokmiBývalí väzni, ktorí prežili koncentračný tábor Buchenwald, si cez víkend pripomenuli 70. výročie jeho založenia. Vyzvali ľudí, aby nikdy nezabudli na 56 000 obetí, ktoré v tábore zahynuli. "Kto ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) - Bývalí väzni, ktorí prežili koncentračný tábor Buchenwald, si cez víkend pripomenuli 70. výročie jeho založenia. Vyzvali ľudí, aby nikdy nezabudli na 56 000 obetí, ktoré v tábore zahynuli. "Kto bude hovoriť o zločinoch nacistov, kto bude oponovať neonacizmu a všetkým, ktorí šliapu po demokracii a ľudskej dôstojnosti? Kto prehovorí, keď my už tam nie sme?," zaznelo v ich vyhlásení vo Weimare. Starší zachránení, medzi nimi bývalý ukrajinský väzeň v pásikovej bielo-modrej väzenskej uniforme, položili v nedeľu vence v bývalom tábore na východe mesta. Jens Goebel, minister kultúry Thüringenu, do ktorého patrí Weimar, odovzdal v nedeľu zástupcom židovských, rómskych obetí a skupine záchrancov "Totenbuch" (knihu umretých), obsahujúcu mená 38 000 identifikovaných obetí. Weimarská mestská rada prijala deklaráciu, ktorá sľubuje boj proti rasizmu a antisemitizmu. V nedeľu otvorili aj výstavu fotografií tábora s názvom Čierne na bielom.

Buchenwald bol založený nacistami 15. júla 1937 a slúžiť mal na väznenie Židov, Rómov, homosexuálov a politických oponentov nacistov. Väzni zomierali podchladení, vyhladovaní na smrť a tisícky z nich boli zavraždené. Veľké percento obetí zostalo neidentifikovaných, kým totožnosť mnohých ďalších bola zistená až v poslednom desaťročí. Koncentračný tábor oslobodili 11. apríla 1945 americké jednotky a zachránili 21 000 väzňov. Buchenwald navštívi ročne asi 500 000 ľudí, z toho štvrtina zo zahraničia. Veľká časť sú práve mladí ľudia.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lindsay Lohan ukončila odvykaciu kúru od alkoholu
<< predchádzajúci článok
Vzniká Asociácia súkromných vysokých škôl SR

Koncentračný tábor Buchenwald založili pred 70. rokmi - diskusné fórum čitateľov