Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. marca 2006

NBS navrhuje znížiť garantovaný úrok v životnom poisteníMaximálna výška technickej úrokovej miery v životnom poistení sa od budúceho roka na základe návrhu centrálnej banky pravdepodobne zníži zo súčasných 4 % na 2,5 %. Prostredníctvom tejto miery, ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. marca (WN/SITA) - Maximálna výška technickej úrokovej miery v životnom poistení sa od budúceho roka na základe návrhu centrálnej banky pravdepodobne zníži zo súčasných 4 % na 2,5 %. Prostredníctvom tejto miery, ktorá sa nazýva aj garantovaný úrok, poisťovňa úročí úspory klienta. Celkové úspory sú však viac úročené, pretože okrem garantovaného úroku existuje aj podiel na zisku. "Ak sa na základe novej vyhlášky technická úroková miera zníži, neznamená to, že sa automaticky zníži aj úročenie klientov, pretože ako kompenzácia nižšej technickej úrokovej miery má byť vyšší podiel na zisku," uviedol generálny riaditeľ Wüstenrot poisťovne Siegfried Fatzi. Tento podiel však nie je garantovaný a závisí od trhových a podnikateľských podmienok. Celkové úročenie tak podľa Fatziho nezávisí od zákona, ale od trhovej a podnikateľskej situácie.

Skupina poisťovní, ktoré patria pod materskú spoločnosť Vienna Insurance Group, teda Kooperativa, Kontinuita a Komunálna poisťovňa, považuje rozhodnutie NBS, vzhľadom na východiská doterajšieho vývoja na kapitálovom a finančnom trhu za obdobie od predchádzajúceho stanovenia maximálnej technickej úrokovej miery, za opodstatnený krok. "V prípade lepších výnosov z investícií nad túto hranicu a kvalitného hospodárenia poisťovne bude vytvorený predpoklad, aby pokles maximálnej výšky technickej úrokovej miery bol podstatnou mierou vyvážený podielmi na zisku z poistného," uviedli poisťovne vo svojom stanovisku. Rozhodnutie centrálnej banky víta aj Allianz - Slovenská poisťovňa. "Klienti majú možnosť využiť aj investičné životné poistenie, kde si môžu zvoliť investičnú stratégiu a dosiahnuť vyššie zhodnotenie finančných prostriedkov," uviedla hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová.

Poisťovňa Slovenskej sporiteľne s iniciatívou NBS takisto súhlasí. "Nové nastavenie zohľadňuje zmeny, ktoré sa za posledné dva roky udiali na finančnom trhu," uviedol predseda predstavenstva Poisťovne SLSP Roman Podolák. Toto opatrenie je teda podľa neho formou záruky poisťovní, že budú schopné splniť všetky záväzky voči klientom. "Ak sa nám však podarí zhodnotiť investície lepšie ako je stanovená technická úroková miera, rozdelíme tieto prostriedky klientom formou podielu na prebytku," doplnil Podolák. Určité znižovanie technickej úrokovej miery je vzhľadom k vývoju na kapitálovom trhu podľa S. Fatziho opodstatnené, pretože ak budú na trhu dlhodobo veľmi nízke úroky, potom vysoko garantované úroky by mohli podľa neho ohroziť ekonomickú stabilitu poisťovní. Podľa Fatziho je však tento návrh prehnaný a nie je podľa neho potrebné znížiť túto mieru až na 2,5 %. "Technická úroková miera je to, čo si klient všíma najviac. Hrozí, že produkty životného poistenia pri takomto extrémnom znižovaní stratia na atraktivite," domnieva sa Fatzi. Preto Wüstenrot poisťovňa chce navrhnúť NBS, aby zmenila navrhovanú výšku technickej úrokovej miery na 3 %.

Centrálna banka je oprávnená upraviť maximálnu výšku technickej úrokovej miery vtedy, ak sa zmení vážený aritmetický priemer výnosov štátnych dlhopisov. V súčasnosti je ešte platná vyhláška Ministerstva financií, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca 2004 a maximálna výška technickej úrokovej miery v životnom poistení je stanovená na 4 %. Podľa zákona o poisťovníctve má NBS právo upraviť tento ukazovateľ najneskôr do 31. marca kalendárneho roka.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ústavný súd nerozhodol o preukazovaní pôvodu majetku
<< predchádzajúci článok
Piatok je posledný deň na zaplatenie dlhov za SRo

NBS navrhuje znížiť garantovaný úrok v životnom poistení - diskusné fórum čitateľov