Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. apríla 2007

Národnosť v prieskumoch uvádzajú respondenti dobrovoľneNárodnosť respondenta, ako aj ďalšie demografické znaky respondenta ako vek, vzdelanie či ekonomická situácia sa zisťujú na základe dobrovoľných odpovedí respondenta a preto ich v žiadnom ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) - Národnosť respondenta, ako aj ďalšie demografické znaky respondenta ako vek, vzdelanie či ekonomická situácia sa zisťujú na základe dobrovoľných odpovedí respondenta a preto ich v žiadnom prípade nemožno považovať za porušovanie zákona o ochrane osobných údajov. Konštatuje to Slovenská asociácia výskumných agentúr (SAVA) v reakcii na medializované informácie o tom, že predseda SMK Pál Csáky požiadal generálneho prokurátora, aby preveril zákonnosť získavania údajov pri nedávnom prieskume agentúry Markant o preferenciách Csákyho a jeho predchodcu Bélu Bugára medzi maďarskou menšinou.

SAVA nepokladá názor šéfa SMK Pála Csákyho za relevantný. Podľa jej zistení totiž agentúra Markant neoslovovala respondentov na základe zoznamov, ale na základe softvérovo náhodne vyberaných telefónnych čísel v lokalitách, v ktorých žije podľa oficiálnych štatistík Štatistického úradu SR viac ako 20 % občanov maďarskej národnosti. Odpovede respondentov boli a zostali anonymné a tým nedošlo k spracovaniu osobných údajov. "Takýto postup je bežná a štandardná výskumná prax pri telefonických výskumoch na celom svete, ktoré sú metodologicky regulované aj Etickým kódexom medzinárodnej organizácie Esomar (www.esomar.nl)," konštatuje SAVA. O stanovisku SAVA agentúru SITA informovala predsedníčka SAVA Kamila Hříchová.

Predseda SMK Csáky požiadal generálneho prokurátora, aby preveril zákonnosť získavania údajov pri nedávnom prieskume agentúry Markant o preferenciách Csákyho a jeho predchodcu Bélu Bugára medzi maďarskou menšinou. Prieskum minulý týždeň zverejnil denník Sme. Csáky predpokladá, že pri získavaní odpovedí porušila agentúra zákon o ochrane osobných údajov, pretože príslušnosť k menšine je dôverná. Telefonický prieskum uskutočnil Markant od 4. do 5. apríla na vzorke 300 respondentov maďarskej národnosti. Podľa jeho výsledkov by si 72,6 percenta opýtaných vybralo za predsedu SMK Bugára a 11,2 percenta Csákyho.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Irán zverejní dokument o zadržaných britských námorníkoch
<< predchádzajúci článok
EÚ vyzvala Teherán, aby zastavil obohacovanie uránu

Národnosť v prieskumoch uvádzajú respondenti dobrovoľne - diskusné fórum čitateľov