Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. apríla 2007

Naši vojaci sú v afganskej misii načiernoDeväť slovenských vojakov pôsobí v zahraničnej misii NATO v afganskom Kábule protiprávne, pretože nemajú súhlas parlamentu. Ako uviedol dnes denník Pravda, ministerstvo obrany obišlo ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Deväť slovenských vojakov pôsobí v zahraničnej misii NATO v afganskom Kábule protiprávne, pretože nemajú súhlas parlamentu. Ako uviedol dnes denník Pravda, ministerstvo obrany obišlo Národnú radu SR, ktorá mala vyslanie siedmich dôstojníkov a dvoch poddôstojníkov podľa ústavy schváliť. Oficiálne sú na služobnej ceste, čo je navyše v rozpore so zákonmi o armáde. Problém potvrdil aj minister obrany František Kašický. "Vieme o tom a chceme to čo najskôr vyriešiť," povedal Kašický. Nespresnil však ako. Rovnako neuviedol, prečo nepožiadal snemovňu o mandát pre vojakov, ktorých si vyžiadala Severoatlantická aliancia. Dôstojníci sú v Afganistane na veliteľstve ISAF už dva a pol mesiaca. Podľa informácií Pravdy sa uvažuje o ich stiahnutí.

Kábul požiadal o doplnenie dôstojníkov z veliteľstiev NATO v Európe na začiatku roka. Velenie NATO rozhodlo, že vyšle osem slovenských vojakov zo Štetína a jedného z Heidelbergu, kde pracovali v štruktúrach NATO na základe súhlasu slovenského parlamentu. Ich mandát však nehovorí o tom, že môžu byť vyslaní do misií. Mali preto pôsobiť na mieste a byť k dispozícii miestnemu veliteľovi. O presune do Kábulu nevedel ani predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík (SNS). "Nemám o tom informácie," reagoval. Za protizákonný stav môžu podľa Kašického poslanci, ktorí ešte v minulom období schválili príliš široký mandát. Ten dáva veliteľstvu NATO možnosť vojakov presúvať, ale neráta s misiami.

Deviati dôstojníci sú v Afganistane oficiálne na služobnej ceste. To nie je v súlade so zákonmi o ozbrojených silách a o štátnej službe profesionálnych vojakov. Problém by nastal napríklad v prípade nešťastia. Okrem iného by nebolo jasné, ako počítať odškodnenie pri zranení alebo smrti.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zosnulá miliardárka z Hongkognu odkázala majetok vlani svojmu osobnému veštcovi
<< predchádzajúci článok
Islamský štát v Iraku oznámil vznik kabinetu

Naši vojaci sú v afganskej misii načierno - diskusné fórum čitateľov