Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2007

Politickí väzni sa obracajú na GašparovičaSvetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV) žiada prezidenta Ivana Gašparoviča aby vrátil zákon o príplatku k dôchodku politickým väzňom späť do parlamentu, ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Svetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV) žiada prezidenta Ivana Gašparoviča aby vrátil zákon o príplatku k dôchodku politickým väzňom späť do parlamentu, keďže ho považuje za diskriminačný. Médiá o tom informoval predseda SZČPV František Bednár.

Združenie sa na prezidenta obrátilo "v mene princípu spravodlivosti" so žiadosťou a prosbou o vrátenie zákona o príplatkoch k dôchodkom politických väzňov z obdobia od 25.2.1948 do 31.12.1989 späť parlamentu z dôvodu diskriminácie násilne odvlečených a o jeho zmenu a rozšírenie okruhu aj na politických väzňov stalinistických represií, ktoré boli predzvesťou nástupu totality v bývalom Československu. "Bolo by smutné a žalostné, keby sa obete stalinistických represií museli domáhať svojich práv na spravodlivý postup poslancov NR SR bez diskriminácie na Ústavnom súde SR alebo na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu," uvádza Bednár.

Schválenie zákona, ktorý predložili poslanci SNS Rafael Rafaj a Ján Slota, síce podľa Bednára SZČPV privítalo, poukazuje však na skutočnosť, že tento zákon je zjavne diskriminačný k občanom protiprávne násilne odvlečeným do trestaneckých pracovných táborov Gulag a Gupvi. "Je nespravodlivé, ak nárok na príplatok k dôchodku má občan, ktorý bol väznený tri mesiace, a občan toho istého štátu, ktorý bol väznený niekoľko rokov v oveľa horších podmienkach stalinských gulagov, tento nárok nemá," dôvodí Bednár s tým, že bez akýchkoľvek pochýb majú násilne odvlečení štatút politického väzňa a preto považuje SZČPV postup poslancov NR SR, ktorí tento zákon schvaľovali, za nespravodlivý a neetický k obetiam stalinistického teroru. Násilne odvlečení boli obdobne vyňatí aj pri prijatí zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku v roku 2004, píše Bednár a poukazuje na to, že v tomto prípade ide už o druhú diskriminácii v rozpore s Listinou základných ľudských práv a slobôd a Ústavou SR. "Je to poľutovaniahodné, obzvlášť s poukázaním na členstvo Slovenskej republiky v EÚ, kde politickí väzni gulagov majú svoje náležité postavenie," dodáva Bednár.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Solana sa stretne s premiérom a vodcom opozície
<< predchádzajúci článok
Žiaden líder Hamásu nie je odteraz v bezpečí