Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2007

Prezident vymenoval Ostrožlíka za viceguvernéra NBSPrezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v stredu oficiálne vymenoval do funkcie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) doterajšieho člena Bankovej rady NBS Viliama Ostrožlíka. Ako pri ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v stredu oficiálne vymenoval do funkcie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) doterajšieho člena Bankovej rady NBS Viliama Ostrožlíka. Ako pri tejto príležitosti prezident uviedol, pozícia viceguvernéra centrálnej banky je v súčasnosti mimoriadne dôležitá, najmä kvôli prístupovému procesu Slovenska do eurozóny. "Európa a Európska únia bude sledovať vašu prácu a prácu kolektívu NBS," povedal Gašparovič. V ďalších rokoch bude pritom podľa neho dôležité najmä to, ako bude Slovensko plniť svoje konsolidačné úlohy, pretože zadlžovanie by krajine neprospelo. "Verím, že aj v tom bude NBS pomáhať vláde SR a že splníme všetky kritériá Maastrichtu," dodal prezident.

Ostrožlík po vymenovaní do funkcie uviedol, že jeho prioritou bude predovšetkým pomáhať v procese príprav na zavedenie spoločnej európskej meny. "Som si vedomý toho, že viceguvernérom sa stávam v období, keď naša krajina ašpiruje na vstup do eurozóny. Z pozície viceguvernéra vynaložím svoje úsilie prioritne na to, aby som pomohol NBS ale aj celej krajine zavŕšiť úspešne proces integrácie," konštatoval. Podľa neho totiž euro prinesie krajine vyšší hospodársky rast a taktiež zvyšovanie kvality života pre obyvateľov Slovenska.

Ostrožlík nastupuje na miesto viceguvernéra v centrálnej banke po svojom vyše štvormesačnom pôsobení na pozícii člena bankovej rady, do ktorej nastúpil na základe januárového odsúhlasenia vládou 1. marca tohto roku. Predtým pôsobil aj ako generálny riaditeľ Privatbanky a pracoval aj vo Všeobecnej úverovej banke. Post viceguvernéra, na ktorý Ostrožlík nastúpil, tak bol neobsadený viac ako 15 mesiacov od 27. marca minulého roka, kedy skončilo funkčné obdobie dovtedajšej viceguvernérky Eleny Kohútikovej. Ešte bývalá vláda na tento post nominovala vtedajšieho štátneho tajomníka rezortu financií Vladimíra Tvarošku, prezident Ivan Gašparovič ho však vymenovať odmietol s tým, že podľa neho Tvaroška nespĺňal všetky zákonné podmienky.

V Bankovej rade NBS tak naďalej zostáva jedno neobsadené miesto člena po novom viceguvernérovi. Podľa zákona má mať rada 11 členov, a to guvernéra, dvoch viceguvernérov a ôsmich ďalších členov.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd v Líbyi potvrdil trest smrti pre bulharské sestričky
<< predchádzajúci článok
Na pohreby srebrenických obetí majú prísť desaťtisíce ľudí

Prezident vymenoval Ostrožlíka za viceguvernéra NBS - diskusné fórum čitateľov