Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. marca 2009

Program A4 – nultý priestor - apríl 2009

Zdieľať
1 Streda

20.00 JON ROSE (AU), KAPELA SN
Ů (SK/CZ) koncert / € 4 / študenti € 3
Svetoznáma postava austrálskej scény improvizovanej hudby 
(a o.i. hosť festivalu NEXT 2000) sa po dlhom čase vracia do Bratislavy. Opäť privezie
 svoj "work in progress", v ktorom zúročuje svoju 30-ročnú posadnutosť husľami 
v najrôznejších podobách a „vysmaží“ nás nenapodobniteľnou virtuozitou s 
interaktívnym sláčikom. Kým to stihne, na pódiu sa rozloží premiéra nového 
multimediálneho projektu electroacoustic-experimental-emotronic Kapely snů 
(Pjoni, Pikseliähky a VJ Pan Majda).
 
4 Sobota
FEBIOFEST / festival
16. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa.
16.00 Koliba, r. Z. Piussi, 2009, SR, 44 min. / € 2
          Kým sa skončí tento film, r. T. Hučko, 2008, SR, 53 min.
18.00 Momentky, r. P. Krištúfek, 2008, SR, 90 min. / € 2

20.00 Vítejte v KLDR!, r. L. Jablonská, 2009, ČR, 72 min. / € 2


5 Nedeľa
FEBIOFEST
/ festival
16. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa.
16.00 Medzi  4-5,6, r. V. Balco, 2008, SR, 42 min. / € 2
          Juraj Kubánka, r. M. Prikler, 2008, SR, 50 min.

18.00 Vánoce v Bosně, r. V. Klusák, F. Remunda, 2008, ČR, 26 min. / € 2

          O mediální realitě, r. V. Turner, 2008, ČR, 45 min.

20.00 Ježiš je normální!, r. T. Nvotová, 2008, ČR/SR, 66 min. / € 2
 
6 Pondelok
20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej - Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej
Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzurované obrazy, momentky výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať!

7 Utorok
20.00
MŔTVE DUŠE / divadlo / € 4 / študenti € 3

8 Streda
19.00 VOICES LIVE 3 / krátke filmy, koncerty, rozhovory / 4 €
Stretnutie  s hlasmi tretíkrát naživo! Premietneme vám ďalšie krátke filmy na veľkom plátne, exkluzívne aj novú časť série Hudobné úlety s nádejnou slovenskou kapelou. Naživo sa tentokrát predstavia hudobní hostia Foolk, Tomáš Sloboda a stály hosť Kasioboy - v special live acte. Tešia sa na vás Andy a Ivan z Voices. Info o podujatí na www.voices.sk/Voices_Live_3.
9 Štvrtok
20.00 VEĽKÝ REŠPEKT / kino / € 2  
r. V. Csudai, SR 2009, 80 min.
Komediálny príbeh o mladých ľuďoch, bývajúcich na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. Organizuje MAGIC BOX SLOVAKIA a Cultfilm.
 
14 Utorok
20.00 NEMUSÍM VEĽA, STAČÍ DOBRE... / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, námet, scenár, réžia D. Vicen, autori textov, účinkujúci Ľ. Burgr, S. Daubnerová, D. Gudabová, L. Fričová, V. Bednárik, S. Vlčeková, V. Zboroň, hudba Ľ. Burgr
Cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby, ale tiež poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre.

14.-18.4.2009
MULTIPLACE #8
Festival sieťovej kultúry
ľudia / stroje / mestá / hudba / dáta / video / softvér / výstavy / spojenia / návštevy a viac
Kompletný program festivalu na www.multiplace.org

15 Streda
14-17.00 Čerička ZX DIELŇA / workshop
Prineste si vlastný počítač, zvukovú kartu a nápady... a staňte sa súčasťou interaktívnej svetelno-vodnej inštalácie Jana Turza. Účastníci workshopu budú voľne spracovávať zvukový signál, ktorý vzniká čerením vody.
 
17.00 IN FORMA / vernisáž
Obrazy Jany Zátvarnickej tematizujú v „starom médiu“ kolobeh informácií medzi ľuďmi, prebiehajúci čoraz viac pomocou technológií a sietí. „Sledovanie modifikácie slov a rôznych vnemov, ich transfer cez ústne podanie a médiá až do elektronickej podoby. Finálnym výstupom je ich povýšenie na výtvarný objekt, podaný dvojdimenzionálne formou maľby.“
 
17.00 MULTIPLEJ I.: Umenie, popkultúra a svet digitálnych hier / prezentácie + diskusia
Účinkujú umelci a kurátor výstavy Play Cultures a ďalší. Podrobný program na www.a4.sk.

20.00 SEE THE SOUNDS / koncert / € 4 / študenti € 3
Čerička ZX Soundsystem (SK), Něco v krabičkách (CZ)
Dve podoby symbiózy zvuku s obrazom – originálna meotarová projekcia pražského electro-ambient dua Něčo v krabičkách a svetelno-zvukovo-vodná performance domáceho projektu Čerička, v ktorej sa o hudobnú zložku postarajú účastníci workshopu.
 
16 Štvrtok
10.00 Kultúrne grantové info / prezentácia
Informácie k európskemu grantovému programu Kultúra – ako vymýšľať a robiť kultúrne projekty a čo nové v Bruseli. Organizuje Kultúrny kontaktný bod.

20.00 FILM A INTERNET / prezentácia + projekcia
Skúmanie možností prepojenia dvoch médií. Prednáška Petra Konečného spojená s projekciou v spolupráci s portálom kinema.sk.
 
17 Piatok
17.00 GUČA / GUCHA 06 / prezentácie + diskusie
Špeciálne vydanie neformálneho prezentačno-diskusného večierka. Plná guča nápadov a kultúrnych projektov z rôznych prepojených oblastí: staré aj nové médiá, ľudia, kreativita, technológie, aktivizmus... Podrobný program včas na www.a4.sk.
 
18.00 PRIX ARS ELECTRONICA 2008 / kino inak
Projekcia toho najlepšieho z minuloročnej digitálnej animácie vo svete podľa poroty prestížneho festivalu Ars Electronica.
 
20.00 MULTIPLEJ II.: MACHINIMA FILMY / kino inak / € 2
Horúci hit dnešnej kreativity, ktorá sa nevyhýba novým technológiám – filmy nakrúcané vo virtuálnych svetoch počítačových hier prichádzajú aj na Slovensko. Výber pripravil nemecký umelec a kurátor Friedrich Kirschner.

18 Sobota
15.00-19.00 HARDVÉROVÁ BIŽUTÉRIA / workshop
Na neformálnej sérii workshopov pracujeme na prepájaní umenia a technológií v najprízemnejšom zmysle slova. Filozofiou je voľná recyklácia – dones si, čo chceš, použi, čo nájdeš. Vítané sú staré počítače, klávesnice, drôtiky, notebooky.
 
20.00 MULTIPLES / párty
AY Riders (UK, RU, PL, CZ), VJ Texa, Hugo a Hubero (CZ) / € 4 / študenti € 3
Záverečná festivalová retro computer game párty! AY Riders je medzinárodný tím fanúšikov slávneho počítača ZX Spectrum, ktorí pomocou neho aj dnes robia hudbu a vizuály. Už ste niekedy počuli Madonnu v 8-bitovej úprave?
Vizuálny svet brnenskej umelkyne VJ Texa je plný nekonečných detských hier, vesmírnych súbojov, koníkov a dekadentnej rozkoše. V tejto zostave tvorí osobitý audiovizuálny projekt, kde Hugo a Hubero sú dvaja chlapci na prechádzke. Hugo hrá golf a Hubero má vo vrecku opálového tapíra. Ale čo je najdôležitejšie – hudbu robia na herných konzolách.
 
19 Nedeľa
18.00 VEĽKÝ REŠPEKT / kino / € 2  
r. V. Csudai, SR 2009, 80 min.
Komediálny príbeh o mladých ľuďoch, bývajúcich na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. Organizuje MAGIC BOX SLOVAKIA a Cultfilm.
 
19 Nedeľa
20.00 KINO PODĽA AGDA BAVI PAINA / kino inak /
€ 2 / študenti € 1,5
Kino hrôzy I: Pomsta uvádzačky.
Hosťom ďalšieho večera z cyklu „Kino podľa…“ bude spisovateľ a scenárista Agda B. Pain, ktorý spolupracoval na hrôzach ako Slovensko hľadá Superstar či na pripravovanom horore Fabrika smrti. Rozmach internetu a komunikačných technológií prináša v dnešnej dobe nevídané množstvo audiovizuálneho materiálu od zvrhlých záznamov skrytých kamier až po profesionálne umelecké výpovede. V rámci cyklu „Kino podľa…“ predstavujú publiku necenzurovaný výber svojich obľúbených videí významní slovenskí tvorcovia a osobnosti.
Tentoraz sa môžete tešiť na dych vyrážajúce ukážky hrôzy v podobe strašných klipov, desivých aj desných scén, odstrašujúcich príkladov, ako aj strašne dobrých videí plus exkluzívnu premiéru nového hudobného klipu legendárnej skupiny Zóna A! Do 18 rokov neprístupné!

20 Pondelok
20.00 PARANOJA / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, hudba a réžia Ľ. Burgr, účinkujú V. Bednárik, Ľ. Burgr, P. Fornayová, M. Chalmovský, Z. Piussi, V. Zboroň, D. Vicen, S. Vlčeková.
Scenár hry vznikol metódou kolektívnej tvorby.
„To, že ste paranoidný ešte neznamená, že Vám nikto nejde po krku.“ (W. Allen)

21 Utorok
20.00 port-royal / koncert / € 7
Exitmusic.org uvádza: Talianski shoegaze/ambient/experimentátori port-royal majú na konte niekoľko épečiek, remixový a dva radové albumy. V 2007 prišli s uznávaným Afraid to Dance, na ktorom obohatili klasické post-rockové postupy o zahmlené ambientné plochy a jemné, inokedy špinavé glitche. Ak máte radi Thee Silver Mount Zion, staršiu tvorbu od M83, údernosť Godseed You! Black Emperor, melanchóliu Sigur Rós, port-royal vás nesklamú. Predskakovať budú slovenskí shoegazeoví The Ills.
 
22 Streda
18.00 VEĽKÝ REŠPEKT / kino / € 2  
r. V. Csudai, SR 2009, 80 min.
Komediálny príbeh o mladých ľuďoch, bývajúcich na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. Organizuje MAGIC BOX SLOVAKIA a Cultfilm.

22 Streda
20.00 MEIN WERMACHT, r. M. Berák, Slovensko 2009, 30 min. / kino inak / € 2 / študenti € 1,5
Maroš Berák je dokumentaristom kontroverzných tém. Po sektárskom podnikateľovi vo filme Viktor homo triumphalis si tentokrát našiel protagonistov priamo z ľudu pospolitého. Neuvidíte extrémistov, ale občanov s "obyčajnou" voľnočasovou aktivitou, spojenou s fetišistickou vášňou k artefaktom /a ideám/ nemeckej fašistickej armády. "Nemecká armáda bola disciplinovaná, to tieto slovanské armády nikdy nemali. Aj tá nemecká lebka, keď sa nájde, to je hneď vidieť. Chrup mali ošetrený, žiadne kazy nemali...", komentuje jeden z protagonistov. O filmoch sa môžete dozvedieť viac priamo od režiséra Maroša Beráka, ktorý sa na projekcii zúčastní.
Jano, r. P. Osúch, Slovensko 2006, 23 min.
Študentský film katedry strihovej skladby si Berák vybral ako partnera k svojmu filmu. Nespája ich téma, ale prístup k protagonistom v absurdných rozpoloženiach. Hrdinom príbehu je Jano, ktorý sa už desať rokov neúspešne pokúša nájsť si partnerku. Táto neschopnosť sa stáva jeho najväčšou životnou traumou a deformuje Janov pohľad na ženy i vzťah k Bohu, ktorého viní za svoju osamelosť.
 
23 Štvrtok
IETM / divadelná prehliadka
Výber najlepších divadelných a tanečných predstavení z celého Slovenska vytvorených v uplynulých sezónach.
19.00 a 22.30 MŔTVE DUŠE / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej - Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej
Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzurované obrazy, momentky výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať!

24 Piatok
IETM / divadelná prehliadka
18.00 a 22.00 CELY / divadlo
/ € 4 / študenti € 3
Divadlo PAT Prievidza, koncept S. Daubnerová, E. Kudláč
Scénický koncept pre jedného herca vychádzajúci z fragmentov denníkov a zápiskov konceptuálnej výtvarníčky Louise Burgeois. Výtvarne a významovo sa pohráva s významom cely, ako priestorom poskytujúcim vynútenú a vytúženú samotu na jednej strane a väzenie alebo dobrovoľný únik na strane druhej. Je miestom intímneho stretnutia so sebou samou a so spomienkami projektujúcimi súčasnosť.

25 Sobota
IETM / divadelná prehliadka
18.00 a 21.30 HEXEN / tanec
/ € 4 / študenti € 3
Debris company, choreografia S. Vlčeková, D. Raček, réžia a hudba J. Vlk, scénografia M. Havran a Debris, kostýmy a scéna E. Ráczová, svetelný dizajn J. Vlk, animácie a vizuály M. Piterka, účinkujú Z. Kozánková, E. Píš, D. Raček a S. Vlčeková
Sú vzťahy, ktoré existujú a neexistujú. Fyzické divadlo o niečom, čo prekrýva hranice všedného dňa, plynule prerastá do magického a z ktorého sa nakoniec stáva realita zvečnená v ráme. Hexen je asociačnou drámou o predávkovaní realitou, charakteroch a ich strácaní sa v labyrinte obyčajného života. S podporou MK SR a alternatívneho divadla Elle Danse.

26 Nedeľa
20.00 BLACK DICE (USA), 1/x (SK) / koncert / € 10 / predpredaj € 8
Brooklynské trio Black Dice vsádza na psychedelické a pritom stále muzikálne čarovanie s elektronickými krabičkami a gitarou. Znie to akoby Animal Collective robili ešte uletenejšie pesničky a nahradili melodické popevky radikálnejšími zvukmi. Ako môžu znieť matematické vzorce opisujúce prírodu? Trochu náročná predstava, nie však pre domáci projekt 1/x. Dvojica mladých krotiteľov zvukov bravúrne zvláda analógové nástroje s digitálnymi a všetko robí totálne naživo bez jediného pripraveného loopu.

27 Pondelok

20.00 NARODENINY / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, autor Ch. McKey, účinkujúci Ľ. Burgr, M. Chalmovský, I. Hrubaničová, Z. Piussi,  D. Vicen,  hudba Ľ. Burgr, scénická realizácia kolektív tvorcov, réžia kolektív tvorcov
Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.
 
28 Utorok
16.00 ReKreátor / workshop / A4 klub / € 5
Intenzívne 3 hodiny tvorivého písania s Danielom Hevierom, v ktorých sa nielen píše, ale aj spieva, bubnuje, maľuje, tancuje i medituje.
 
28 Utorok
18.00 VEĽKÝ REŠPEKT / kino / € 2  
r. V. Csudai, SR 2009, 80 min.
Komediálny príbeh o mladých ľuďoch, bývajúcich na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. Organizuje MAGIC BOX SLOVAKIA a Cultfilm.

28 Utorok
20.00 OZVENY OTRLÉHO DIVÁKA I / kino inak / € 2 / študenti € 1,5

Zožraný zaživa (Eaten Alive), r. T. Hooper, USA 1977, 91 min, slovenské simultánne tlmočenie
A je to tu. Najnavštevovanejšie projekcie minulého roka v A4 boli práve ozveny Festivalu otrlého diváka. Tento rok vám postupne po krvavých kvapkách prinesieme 5 projekcií toho najodpornejšieho, čo v dejinách kinematagrafie vzniklo v duchu mimoriadne krvavej morbídnosti. Ľuďom so slabým žalúdkom bude zdarma k dispozícii grcsáčok s logom festivalu, takže niet sa čoho báť. Na rozjazd uvidíte "soft" krvák 70. rokov, ktorý rozpráva roztomilý príbeh mladej prostitútky. Tá odmietne análny styk so zákazníkom a musí utiecť z bordelu. Útočisko nájde v atraktívnom hoteli, vedľa ktorého však zapácha močiar s obrovským „crocodilus porosus“. Majiteľ  hotelu je psychopat, ktorý nemá ďaleko od slov k činom a tak prostitútku strašným spôsobom zamorduje. To je však len začiatok...
Film bude simultánne tlmočený autorským tímom odskúšaných improvizátorov. Akcia sa koná v spolupráci s Festivalom otrlého diváka, www.otrlydivak.cz.


29 Streda
20.00 SMUTNÝ ŽIVOT IVANA T. / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, autor Ľ. Burgr a kolektív, réžia Ľ. Burgr, účinkujú V. Bednárik, Ľ. Burgr, P. Fornayová, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, D. Vicen, V. Zboroň
„Rekonštrukcia mimoriadneho zasadnutia rady 8/7/2006“. Príbehy ľudí, ktorí tu žili, stále tu žijú a pravdepodobne tu budú aj ďalej žiť. Ich osudy sa prelínajú s banálnou, ale o to viac desivou rekonštrukciou akéhosi zasadnutia, ktoré (ako inak) rieši, ale nič nevyrieši. Muži utekajúci zo svojich domovov, ženy vracajúce sa na miesta zatopených dedín, poľovačky na srny, ale aj na všetko čo ešte dýcha a je schopné nejakého citu, či Vianoce dvoch členov akejsi rady. „Autorom tohto nekončiaceho príbehu je, nanešťastie, život sám.“
 
30 Štvrtok
20.00 ULF WAKENIUS (SE) & AMC TRIO / koncert /
 
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava
Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC
Podpora: MK SR, České centrum, International Visegrad Fund, Goethe-Institut, Poľský inštitút, Francúzsky inštitút, Rakúske kultúrne fórum
Sponzor: Nycomed
 
Info: www.a4.sk, info@a4.sk
Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením
Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zaujímavá situácia pri hre tenis na konzole Wii
<< predchádzajúci článok
Generácia nového milénia: Televíziu nepotrebujeme, počítače nám postačia

Program A4 – nultý priestor - apríl 2009 - diskusné fórum čitateľov