Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. mája 2006

Ratifikácia ústavy EÚ má byť dokončená,prezident ju nepodpísalKrajiny Európskej únie (EÚ) by mali dokončiť ratifikačný proces euroústavy, a to napriek zlyhaniu minuloročných referend vo Francúzsku a Holandsku. Myslí si to prezident Ivan Gašparovič, ktorý ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. mája (WN/SITA) - Krajiny Európskej únie (EÚ) by mali dokončiť ratifikačný proces euroústavy, a to napriek zlyhaniu minuloročných referend vo Francúzsku a Holandsku. Myslí si to prezident Ivan Gašparovič, ktorý napriek tomuto tvrdeniu ústavnú zmluvu stále nepodpísal. Na stole ju má už od júna minulého roka. Práve jeho podpisom by sa zavŕšila ratifikácia euroústavy na Slovensku. Podľa hovorcu hlavy štátu Mareka Trubača prezident nečaká s podpísaním ústavy na rozhodnutie ústavného súdu. Jeho rozhodnutie totiž nepovažuje za pre seba záväzné. Okrem toho má do októbra čas, keďže dovtedy sa mal oficiálne skončiť ratifikačný proces v celej EÚ.

Hoci je prezident za dokončenie ratifikačného procesu, s celým obsahom euroústavy sa nestotožňuje. Myslí si, že na jej základe by sa mali krajiny únie dohodnúť na novom znení. Nový dokument by už nemal mať charakter ústavy, ale malo by ísť o zmluvu, na základe ktorej bude zabezpečené ďalšie fungovanie únie. Rovnako by sa v tomto dokumente malo myslieť aj na prípadné ďalšie rozširovanie EÚ.

Národná rada súhlasila s ústavou EÚ 11. mája minulého roka. Uznesenie parlamentu o ratifikácii však napadla na Ústavnom súde (ÚS) SR skupina občanov. Ústavný súd pritom túto sťažnosť v júli 2005 prijal na ďalšie konanie a zároveň odložil vykonateľnosť uznesenia NR SR a uložil prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, aby ratifikáciu euroústavy nepodpísal, kým ÚS nerozhodne o veci samej.

Prezident sa necíti byť rozhodnutím ústavného súdu viazaný. Myslí si, že uznesenie ÚS SR nie je preňho záväzné, pretože podľa ústavy ratifikuje medzinárodné zmluvy hlava štátu. Ústava neuvádza pre ratifikáciu ďalšie podmienky. Podľa prezidentskej kancelárie nemôže ÚS SR vysloviť v odôvodnení svojho uznesenia ani v jeho výroku, čo odklad vykonateľnosti uznesenia NR SR znamená vo vzťahu k oprávneniu prezidenta SR ratifikovať medzinárodné zmluvy.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žiadosti o financie z EÚ sú schválené za takmer 66 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
V tábore Guantánamo boli údajne aj neplnoletí väzni

Ratifikácia ústavy EÚ má byť dokončená,prezident ju nepodpísal - diskusné fórum čitateľov