Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. januára 2006

Rozdelenie Kvakoviec a Dobrej nad Ondavou opäť v parlamenteProblematika rozdelenia obce Kvakovce, po ktorom by mala vzniknúť samostatná obec Dobrá nad Ondavou, sa po takmer roku dostane opäť na rokovanie Národnej rady SR. Katastrálne územie Dobrej nad Ondavou ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. januára (WN/SITA) - Problematika rozdelenia obce Kvakovce, po ktorom by mala vzniknúť samostatná obec Dobrá nad Ondavou, sa po takmer roku dostane opäť na rokovanie Národnej rady SR. Katastrálne územie Dobrej nad Ondavou je súčasťou Kvakoviec v okrese Vranov nad Topľou. Novelu zákona o obecnom zriadení, ktorou by sa mala NR SR zaoberať už na najbližšej schôdzi, predložil poslanec Ján Pataky (SDKÚ-DS). Podľa návrhu by mala vláda mať kompetenciu rozhodnúť za zákonom stanovených podmienok o rozdelení obce aj bez jej súhlasu. Okrem iného by mala byť pre rozhodnutie vlády potrebná petícia aspoň 75 percent občanov obce s trvalým pobytom na území pôvodnej obce. Rovnakú novelu poslanci schválili minulý rok, prezident ju však vetoval a toto veto sa plénu nepodarilo prelomiť.

Podstatná časť katastra obce Dobrá nad Ondavou bola v súvislosti s výstavbou vodnej nádrže Veľká Domaša zaplavená a pôvodný kataster obce bol pričlenený k obci Kvakovce, čím obec Dobrá nad Ondavou právne zanikla, uvádza navrhovateľ v predkladacej správe. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1363, keď bola Dobrá nad Ondavou súčasťou hradného panstva Čičava. Podľa sčítania obyvateľstva v roku 1961 mala obec 852 obyvateľov a svojou rozlohou patrila k najväčším obciam na východnom Slovensku. Vláda ČSSR vo svojom pôdohospodárskom pláne schválila výstavbu vodného diela Domaša. Záujem pôvodných obyvateľov bol ponechať Dobrú n/Ondavou v terajšej lokalite, ale vyššie orgány akceptovali žiadosti iba obyvateľov v okolitých obciach. Uznesením rady ONV v Michalovciach z 1. októbra 1965 obec Dobrá nad Ondavou zanikla.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sneženie zmenilo program olympijskej pochodne
<< predchádzajúci článok
Ovocie a zelenina ako prevencia mŕtvice

Rozdelenie Kvakoviec a Dobrej nad Ondavou opäť v parlamente - diskusné fórum čitateľov