Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. marca 2006

SPP sa znova sťažuje, že NS SR porušil jeho právoÚstavný súd (ÚS) SR sa dnes znova zaoberal sťažnosťou Slovenského plynárskeho priemyslu (SPP), ktorý namieta porušenie základného práva na rozhodovanie nestranným súdom, ktoré porušil Najvyšší ...Zdieľať

KOŠICE 28. marca (WN/SITA) - Ústavný súd (ÚS) SR sa dnes znova zaoberal sťažnosťou Slovenského plynárskeho priemyslu (SPP), ktorý namieta porušenie základného práva na rozhodovanie nestranným súdom, ktoré porušil Najvyšší súd (NS) SR . Podľa sťažovateľa NS porušil jeho základné právo tým, že nevylúčil pre námietku zaujatosti sudkyňu Krajského súdu Bratislava Katarínu Stránsku z pojednávania v kauze tzv. Duckého zmeniek v hodnote 350 miliónov českých korún v spore medzi SPP a pôvodne Union bankou. Tento spor Krajský súd Bratislava dosiaľ právoplatne nerozhodol. Je to už druhýkrát, čo ÚS skúma porušenie práva SPP Najvyšším súdom SR.

Podľa navrhovateľa sú objektívne pochybnosti o nezaujatosti sudkyne Kataríny Stránskej. Stránska totiž podala žalobu na ochranu osobnosti proti Jánovi Langošovi, ktorého zastupuje advokát Ernest Valko. SPP v spore s Union bankou, kde je zákonnou sudkyňou Stránska, takisto zastupuje Valko. To odôvodňuje pochybnosti SPP o jej nestrannosti, nezaujatosti.

Prvýkrát o sťažnosti SPP proti rozhodnutiu NS SR, ktorý nevylúčil sudkyňu Stránsku z konania po vznesení námietky zaujatosti, rozhodoval ÚS minulý rok a v apríli vyniesol nález, ktorým vrátil vec NS SR a uložil mu, aby pri posudzovaní nestrannosti Stránskej prihliadol aj na spor s Langošom. Podľa mienky ÚS mal by byť sudca ako nestranný vnímaný všetkými účastníkmi sporu a o jeho nestrannosti by nemali byť najmenšie pochybnosti. Príslušný senát NS SR na základe nálezu ÚS vo veci konal, no znova v rozhodnutí nevylúčil sudkyňu Stránsku z konania. Preto SPP rozhodnutie NS SR opäť napadol a obrátil sa so sťažnosťou na Ústavný súd SR.

Zástupca odporcu sa nedostavil na dnešné verejné pojednávanie senátu ÚS, zaslal však svoje stanovisko, v ktorom konštatoval, že dospel k záveru, že neexistujú okolnosti nasvedčujúce možnú zaujatosť sudkyne Stránskej a nevylúčil ju z konania. SPP ako sťažovateľa v konaní pred ÚS zastupuje Ernest Valko, ktorý sa dnes pre chorobu na pojednávaní nezúčastnil a zastupoval ho člen Valkovej advokátskej kancelárie Martin Timcsák. Ten uviedol, že SPP v sťažnosti žiada, aby ÚS svojím nálezom zrušil rozhodnutie NS SR a vylúčil sudkyňu Stránsku z konania. V záverečnej reči potvrdil, že sťažovateľ trvá na znení sťažnosti, ktorú podal písomne ÚS a nechce ju doplniť.

Po zhrnutí celej kauzy a vypočutí právneho zástupcu sťažovateľa senát ÚS pojednávanie odročil na neurčito. Termín vyhlásenia rozhodnutia ÚS včas oznámi zúčastneným procesným stranám.

FOTO:SPP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tymošenková si je istá návratom na premiérsky post
<< predchádzajúci článok
O čistote a poriadku v Petržalke rozhodnú jej poslanci neskôr

SPP sa znova sťažuje, že NS SR porušil jeho právo - diskusné fórum čitateľov