Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. novembra 2007

Úrazovosť stále vedie v príčinách detskej úmrtnostiÚrazy sú u detí do 16. roku života najčastejšou príčinou ich úmrtnosti. Na I. celoslovenskej odbornej konferencii s medzinárodnou účasťou - Národná prevencia detskej úrazovosti to dnes v ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Úrazy sú u detí do 16. roku života najčastejšou príčinou ich úmrtnosti. Na I. celoslovenskej odbornej konferencii s medzinárodnou účasťou - Národná prevencia detskej úrazovosti to dnes v Bratislave konštatovala riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v SR Darina Sedláková. "Mali by sme si uvedomiť, že deti nie sú zmenšení dospelí, nemajú ešte natoľko vyvinuté niektoré zmysly, často nedokážu odhadnúť situáciu a bývajú veľmi zvedavé," povedala Sedláková o príčinách častých úrazov. Tie rozdelila do troch hlavných kategórii na neúmyselné, ako sú napríklad nehody na cestách, úmyselné, kam zaradila aj týranie a externé poškodenia zdravia, ako sú napríklad popáleniny.

Zo štatistík starých členských štátov Európskej únie (EÚ 15) vyplýva, že do 11. roku života sú najčastejšou príčinou úrazov s následkom smrti alebo vážnymi zraneniami nehody na cestách. Za ostatných päť rokov boli v tejto skupine skôr chlapci, čo Sedláková odôvodnila tým, že sú fyzicky aktívnejší a viac sa venujú pohybovým aktivitám. Najčastejšie sú zranení na cestách ako chodci, následne ako cestujúci v autách a na treťom mieste ako cyklisti. Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Miroslav Mikolášik za KDH na to povedal, že mu chýba údaj o úrazovosti motocyklistov, ktorí sa zväčša do nemocnice dostanú s ťažkými zraneniami a označil ich za "darcov orgánov".

Situácia v SR je neuspokojivá. Aktivity, ktoré sa v súvislosti s bezpečnosťou organizovali, boli zväčša nárazové, teda nesystémové a nedá sa ani vyhodnotiť ich dopad na spoločnosť a stav úrazovosti detí. Riešením by bolo vytvorenie komplexného a koordinovaného národného programu. Ako uviedla Sedláková, aktivity spojené s prevenciou podporuje v SR hlavne mimovládny sektor. Okrem štátu na nich participujú aj súkromné spoločnosti.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ivan Gašparovič navštívil Veľký Krtíš
<< predchádzajúci článok
Výbuch v Ilave zdemoloval rodinný dom, starenka to prežila