Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. januára 2006

Výstava Hold Ester Martinčekovej-Šimerovej v GMB do nedeleVýstavu diel významnej slovenskej maliarky Ester Martinčekovej-Šimerovej v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí v Bratislave si môžu návštevníci pozrieť do nedele. Výstava pozostáva z ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. januára (WN/SITA) - Výstavu diel významnej slovenskej maliarky Ester Martinčekovej-Šimerovej v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí v Bratislave si môžu návštevníci pozrieť do nedele. Výstava pozostáva z ukážok z posledného obdobia jej tvorby, diela sú zo zbierok Galérie mesta Bratislava (GMB), slovenských galérií a súkromných zbierok. Kurátorkou výstavy je Ľudmila Peterajová. Výstava je otvorená denne od 11:00 do 18:00.

E. M.-Šimerová ako jediná zo slovenských výtvarníkov študovala priamo u predstaviteľov svetovej avantgardy, v rokoch 1927 až 1932 v Paríží na Academi moderne vedenej Fernandom Légerom a bola súkromnou žiačkou ruskej emigrantky, významnej kubistky a konštruktivistky Alexandry Exterovej. Po návrate do Bratislavy sa spolu s Mikulášom Galandom a Ľudom Fullom zaradila medzi priekopníkov moderného maliarstva na Slovensku. Z rôznych maliarskych smerov jej bol najbližší syntetický kubizmus a konštruktivizmus, venovala sa aj scénickému výtvarníctvu a úžitkovému dekoratívnemu umeniu.

Počas druhej svetovej vojny odišla s manželom, českým lekárom Šimerom do Berlína, kde bol za protifašistickú činnosť aj popravený. Po vojne sa vrátila do Bratislavy. Zvolili ju za predsedníčku organizácie slovenských výtvarníkov, reprezentovala našu vlasť na prvej konferencii UNESCO v Paríži. Neskôr sa znovu vydala za právnika a významného fotografa Martina Martinčeka. Po roku 1948 Martinčekovcov nútene vysťahovali na Liptov. Z ponižujúcich životných podmienok sa vymanili až v polovici 50. rokov, kedy sa natrvalo usadili v Liptovskom Mikuláši. Zomrela minulý rok 7. augusta v Liptovskom Mikuláši vo veku 96 rokov.

Okrem viacerých vyznamenaní získala v roku 2001 od francúzskej vlády Zlatý rad a titul Commandeur. V roku 2002 dostala aj slovenské štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. stupňa za celoživotné dielo.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brazílska dôchodkyňa si vzala pôžičku, aby zaplatila nájomnú vraždu svojho syna
<< predchádzajúci článok
Internetovú stránku sex.com predali za 12 miliónov dolárov