Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. augusta 2007

Zomrela spisovateľka Hana PonickáVo veku 85 rokov dnes v nemocnici v Banskej Bystrici zomrela spisovateľka Hana Ponická. Agentúru SITA o tom informoval vnuk zosnulej spisovateľky Matej Hulej. Pohreb bude v nedeľu 26. augusta o 15:00 na ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) - Vo veku 85 rokov dnes v nemocnici v Banskej Bystrici zomrela spisovateľka Hana Ponická. Agentúru SITA o tom informoval vnuk zosnulej spisovateľky Matej Hulej. Pohreb bude v nedeľu 26. augusta o 15:00 na cintoríne v obci Nový Halič pri Lučenci.

Prozaička Hana Ponická sa narodila 15. júla 1922 v Haliči. Žila v Ríme, kde pôsobil jej manžel, spisovateľ Štefan Žáry ako dopisovateľ ČTK. Neskôr bola redaktorkou Smeny na nedeľu, po auguste 1968 však musela z tohto miesta odísť. Bola predstaviteľkou slovenského disentu. V roku 1977 sa stala jednou zo signatárov a signatárok Charty 77. Za snahu uctiť si po dvadsiatich rokoch obete 21. augusta 1968 sa dostala pred súd, z väzenia ju prepustili v novembri 1989. Je autorkou diel Ábelovský dom, Prísť, odísť, Bosými nohami, Lukavické zápisky. Vo svojej tvorbe sa venovala aj detskej próze - Slávikove husličky, O Štoplíkovi, Halúzky. Prekladala z taliančiny, francúzštiny, maďarčiny a nemčiny. Podľa jej scenára bol nakrútený film Zlatá réva.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kayne West považuje Justina Timberlaka za inšpiráciu
<< predchádzajúci článok
T.Kováč nemôže na august zabudnúť, na pietny akt ale nešiel

Zomrela spisovateľka Hana Ponická - diskusné fórum čitateľov

Spomienka25.8. 21:55:22