Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júla 2017

A.AGÓCS: Cieľom sociálneho podniku vo Fiľakove je aj výroba



Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu.



Zdieľať
Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu. Foto: TASR - Ján Siman
Bratislava 13. júla (TASR) – Podporu z programu Európa pre občanov získalo tento rok aj mesto Fiľakovo. Z 962.000 eur, ktoré dostali slovenské projekty, mesto Fiľakovo s partnermi získalo na rok a pol 150.000 eur. V projekte sa venujú otázke sociálnej inklúzie najmä domáceho rómskeho obyvateľstva. Jeho ambíciou je výmena a zber skúseností toho najlepšieho na poli realizácie sociálnych podnikov z desiatich európskych krajín. Okres Lučenec je jeden z dvanástich najmenej rozvinutých okresov na Slovensku.


"Sme bývalé priemyselné mesto, stále sme nejakým regionálnym centrom priemyslu, v ktorom pracuje 2000 ľudí, ale paradoxom je opačná stránka mince - vysoká nezamestnanosť," uviedol pre TASR primátor mesta Fiľakovo Attila Agócs počas predstavenia výsledkov projektu Európa pre občanov v Bratislave.

Postupne sa pre to začal zaujímať o sociálne podniky. Inšpiráciu našli v Maďarsku. "Inšpirovalo nás k tomu, aby sme začali hľadať osvedčené postupy z celej Európy a vtedy sme si zadefinovali tento projekt. Podali sme partnerskú výzvu, chceli sme riešiť sociálne podnikanie. Ohlásilo sa vyše 20 potenciálnych partnerov a z nich sme si vybrali 12 z desiatich štátov," uviedol primátor.

Medzi partnerskými štátmi vrátane Slovenska sú Česko, Maďarsko, Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rumunsko, Taliansko, Portugalsko, Lotyšsko. "V rámci projektu chceme riešiť šesť seminárov nasledujúcich 1,5 roka," zdôraznil.

Cieľom projektu je zbierať skúsenosti, spoznať legislatívu svojich partnerov, aby zistili, v ktorom štáte majú ako zadefinované možnosti fungovania sociálnych podnikov. Zamerajú sa i na zapájanie mládeže do sociálneho podnikania, ako aj na zásahy už založených sociálnych podnikov do lokálneho vidieckeho hospodárstva. "Výstupmi by mali byť okrem seminárov i spoločná príručka, spoločná webstránka aj s diskusným fórom. Ak sa nám podarí, tak aj založenie spoločnej organizácie na zosieťovanie nielen tých, čo už majú sociálne podniky, ale aj tých, čo sa zaujímajú o túto tému," dodal.

Priznal, že mesto Fiľakovo chce založiť vlastný sociálny podnik. Vie si predstaviť, že by sa plány zrealizovali už túto jeseň, najneskôr začiatkom budúceho roka. "Máme rôzne myšlienky. Jednak by to mohla byť výroba nejakých čadičových kociek. Na okolí máme čadičové bane, ale aj výroba nejakých betónových prefabrikátov, potom nejaké jednoduchšie stavebné práce," konštatoval primátor.

Nevylučuje však ani oblasť služieb či poľnohospodársku výrobu, kde však vidí problém s čerpaním štátnych dotácií. "Sociálny podnik je o tom, že vy sa venujete zamestnávaniu takej cieľovej skupiny a vrstvy obyvateľstva, kde máte sťažené podmienky na vytváranie produktov, či sú to služby alebo konkrétne výrobky," uviedol, pričom dodal, že cieľom je nielen niečo lacno vyrobiť pre mesto a obec, ale taktiež poskytovaním zamestnania vychovať ľudí a zapojiť ich opätovne do reálneho trhu.

Podporu z programu Európa pre občanov získalo 28 slovenských projektov vo výške 962.000 eur. Z toho 25 projektov sú jednorazové podujatia trvajúce v priemere tri dni a zvyšné tri veľké projekty v priemernej hodnote 125.000 eur potrvajú viac ako rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsky parlament súhlasil so skrátením legislatívnej periódy
<< predchádzajúci článok
Poľnohospodárstvo v SR dosiahlo vlani zisk pred zdanením 50,4 mil.eur