Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. februára 2017

A. Hrnko: Represia je to posledné, čo treba proti extrémizmu robiť



Anton Hrnko (SNS), archívna snímka



Zdieľať
Anton Hrnko (SNS), archívna snímka Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 5. februára (TASR) – Pri extrémizme je hlavný problém v tom, že sme boli na hrane medzi slobodou prejavu a toho, čo už hanobí rasu, národ a je útokom osobnej integrity. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol minister vnútra SR a podpredseda strany Smer-SD Robert Kaliňák. Vyhlásil to na margo toho, že spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) tento týždeň predstavili novú elitnú jednotku policajtov, ktorá bude bojovať s extrémizmom.


"Práve jednotnosť výkladu a zameranie toho, aby sme vždy posudzovali veci identicky, či už to je vlastne zriadenie nového priestoru na Ministerstve spravodlivosti SR pre nových znalcov v odbore extrémizmu. To bude veľmi silná noha v boji proti extrémizmu. No a samozrejme jednotka, ktorú sme zriadili na Národnej kriminálnej agentúre, ktorá je z môjho pohľadu zložená z najväčšej elity," uviedol minister vnútra.

Pripustil, že možno budú musieť robiť i zmeny v oblasti legislatívy, ale podľa jeho slov postupujú ďalej. "Snažíme sa predchádzať tomu, aby vôbec dochádzalo k fyzickým útokom, ktorých je minimum, teraz to sústreďujeme smerom k prejavom. Extrémistické skupiny prešli do regionálnych parlamentov, ale aj do veľkého parlamentu," uviedol minister vnútra, ktorý narážal na Národnú radu SR.

Veronika Remišová z OĽaNO-NOVA si myslí, že za zriadenie policajnej jednotky možno ministra Kaliňáka pochváliť. "V prvom rade si však myslím, že je potrebné odstrániť príčiny extrémizmu," uviedla. Zároveň zdôraznila, že ľudia volia extrémistické strany nie preto, že by ich bavilo po večeroch čítať Hitlerove spisy, ale preto, lebo vláda zlyhala v postihovaní korupcie, v sociálnom programe, v neriešení chudoby v zaostávajúcich regiónoch i v nespravodlivosti pred zákonom. Najľahšie je podľa nej zriadiť útvar policajtov, ale odstrániť systémové príčiny, prečo ľudia volia extrémistické strany, to je podľa nej oveľa ťažšie.

Vyzvala ho, aby popracoval práve na príčinách extrémizmu. "Vo všetkých krajinách Európy korupcia na najvyšších miestach žiaľ existuje, len my nemáme potrestaných žiadnych vysokých politikov, a to je presne to, čo ľudí štve a prečo volia extrémistické strany," dodala.

Anton Hrnko zo SNS taktiež privítal vznik jednotky, avšak zároveň upozornil na to, že to vníma ako posledné štádium. "Represia je to posledné, čo treba proti extrémizmu robiť, pretože dokonca v určitých momentoch, keď represia nejakým spôsobom je neúčinná, pomáha extrémizmu," varoval poslanec.

Omnoho dôležitejšie v boji proti extrémizmu podľa neho je prevencia. "Tá má vyzerať tak, že identifikujeme zdroje, kde sa nám rodí náchylnosť k extrémizmu. Vždy tu tých päť, šesť percent extrémistov bude, ale prečo sa to stáva masovým javom, to musíme vedieť," konštatoval, pričom si myslí, že zdrojom pre to, aby vznikal extrémizmus je i zlyhávanie štandardných systémov

Potrebujeme podľa neho vychovať sebavedomého občana, ktorý si je vedomý svojich občianskych práv a musí mať jasné historické vedomie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predaj smartfónov minulý rok vzrástol, ale dopyt po tabletoch opäť klesol
<< predchádzajúci článok
Štátna poisťovňa začína testovať elektronické predpisovanie liekov